Konya, Serkan'la moral depoladı
HAKAN MARKUPÇU

HAKAN MARKUPÇU

Konya, Serkan'la moral depoladı

17 Aralık 2019 - 17:58

Konyaspor zorlu İstanbul deplasmanında ikinci yarıdaki golü arzulayan agresif oyunu ve kaleci Serkan’ın olağanüstü performansı ile Başakşehir’den 1 puanı kopardı aldı.

İlk  45 dakikada hiç rakibin üzerine gidemeyerek taraftarlarını yine hayal kırıklığına uğratan Konyaspor, ceza sahasına dahi giremedi. Buna karşın maçın başından ilk yarının son düdüğüne kadar savunmada iyi yayılarak rakibinin de boş alan bulmasını da engelledi. Bu topu rakibe bırakarak yapılan savunma anlayışı belki Başakşehir’in ilk yarıda önemli pozisyonlar bulmasını engelledi ama bir korner atışında yenilen kafa golü, soyunma odasına mağlup gidilmesine yolaçıyordu.

İlk yarıdaki görünen en büyük sıkıntı yine dikine oynayamama, çoğunlukla geriye dönerek ve her zamanki gibi yan paslarla ani atak üretmeyerek rakibin savunmada yerleşmesine müsade etme ve Başakşehir’in etkili ayaklarına sürekli top kaptırmalar oldu.

Öyle ki Başakşehir kalecisi Mert belki üşümüştür çünkü top hiç eline değmedi ilk yarı boyunca.

Konyaspor o kadar sakin oynuyor ki panik yapmadan iyi savunuyor belki ama bu sakinlik hücum anlamında tam bir fiyasko ile sonuçlandırıyordu tüm atakları.

Gerek Bajic gerekse Ömer Ali hiç etkili olamadı bu yarıda.

Aykut Kocaman ilk yarı boyunca rakibin tüm atak versiyonlarını durdurma adına belli ki çalışılmış taktikleri uygulatma mücadelesi verdirdi talebelerine. Bunda da kornerden yenilen gol hariç başarılı olundu doğrusu. Ceza sahamıza girmeye çalışan her Başakşehirli çoğu kez 2-3 Konyasporlu tarafından müthiş bir baskı gördü ve pozisyon üretmeleri engellendi.

Maçın 2. Yarısında ise mücadele daha da hızlanıyordu. Ev sahibi zirve yarışında mücadele ettiği takımlar puan kaybettiği için daha istekli bir şekilde saldırmaya başlamıştı ki Aykut hocadan 61.dakikada iki hamle birden geldi. Bu dakikada topa hiç sahip olamayıp kaptırmaktan başka bir şey yapamayan Bajic ve Volkan ikilisi kenara alınırken yerlerine Daci ve Miya sahaya sürüldü.

Bu dakikaya kadar sadece savunmayı iyi yapmaya çalışarak rakip ceza sahasına bile giremeyen Konyaspor adeta üzerindeki durgun, aşırı sakin yapısını bir anda atarak daha agresif, golü düşünen ve bu amaçla rakibinin üstüne giden bir görüntüye sahip oluyordu. İşte bu agresif oyun, uzun zamandır görmeyi özlediğimiz bir şekilde Daci’nin ceza sahasına adrese teslim ortasında Miloseviç’in güzel bir kafa golü atmasına vesile oluyordu.

Demek ki istemek, topa daha agresif bir şekilde sahip olmaya çalışmak, kanatları daha iyi kullanmak ve ceza sahasına iyi ortalar yapmak lazım kısacası.

Olması gereken bu oyundu ve beraberlik uzun zamandır özlediğimiz bir üretkenlikle beraberlik yakalandı.

Sonrasında yedek kulübesinde çok önemli isimler bulunan ve oldukça sinirli hareketleriyle cam çerçeve indiren Okan Buruk bu etkili silahlarını bir bir sahaya sürse de karşılarında Serkan Kırıntılı’nın devleşen cüssesini görüyorlardı.

Doğrusu Serkan’ın bu olağanüstü performansı da özlenenler arasındaydı.

Neticede biraz agresiflik, zorlu bir deplasmandan kaleci Serkan’ın da katkılarıyla çok önemli 1 puan kazanılmasını sağladı.

Aslolan şimdi evde Trabzonspor ile yapılacak mücadeleye bu agresif golü düşünen oyun anlayışını taşıyabilmek..

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar