Konyaspor'un dünü, bugünü ve yarını
H.HÜSEYİN ÖNER

H.HÜSEYİN ÖNER

Konyaspor'un dünü, bugünü ve yarını

08 Ocak 2019 - 16:10 - Güncelleme: 08 Ocak 2019 - 21:43

Önce Kemal Soylu kardeşime bize göstermiş olduğu teveccühten dolayı teşekkür ederim. Özellikle okurlarımı bilgilendirmeye çalışacağım. Konya Olay Gazetesi’nin yayın hayatında başarılı olması tek dileğim.

Evet sevgili okurlarım; yazımın başlığında görüldüğü gibi sizleri kısa bir nostaljiye ve geleceğe götüreceğim.

Konyaspor ve İdmanyurdu 1981 yılında birleştiler. Milat olarak o tarihi alırsak, birçok başkan ve yönetimler geldiler ve gittiler. Şimdi sizlere “Kimleri hatırlıyorsunuz?” diye sorsam aklınıza çok fazla isim gelmeyeceğini biliyorum. Sizlere ben hatırlatayım. Tarihimizde bizi lige çıkaran ilk başkan olarak Ahmet Öksüz aklımıza gelir. Daha sonra kulübün her zor zamanında gelip, Konyaspor’u düzlüğe çıkaran Mehmet Oktut gelir. Sayın Mehmet Köseoğlu’nun olağanüstü gayretlerini unutmak mümkün değil. Sonraki yıllarda da birçok başkan ve yönetim görev aldı. Gelip geçici başarıların dışında doğrusu bizleri çok fazla heyecanlandırmadılar. Özellikle son 15 yılda yönetimlere gelenler öncelikle kendi menfaatleri için çalışmaya başladılar.

Her zaman söylediğim bir şey vardır. Konyaspor bir vakıftır. Harcanan her yer kuruşta yetim hakkı vardır. Öyle olaylara tanık olduk ki Konyaspor'u bir kazanç kapısı gibi gördüler. Elbette burada liyakat sahibi olmak öne çıkar. Hiçbir bilgi birikimi olmadan yönetimde görev alan başkan ve yöneticiler Konyaspor'un başarısından ziyade kendi çıkarlarına önem verdiler. Öyle anlar oldu ki kendilerini Konyaspor'un sahibi gibi görmeye başladılar. Asıl olan bu şehrin önde gelen isimlerinin bu işe çanak tutmalarıyla başka bir boyut kazandı. Bazı mevkiler kullanılarak, ahbap çavuş ilişkileri ön plana çıktı. Senin adamın benim adamın kaosları hep gündeme geldi. Yani kısaca Konyaspor kulübü vesayet altına girdi. O günlerin söylentileri store mağazaları, reklam gelirleri, menajerlerle olan ilişkiler, yakınlarına kulüpte önemli görevler vermeler ve en kötüsü kulübümüze siyaseti sokma girişimleri. Ankara'da çok önemli görevlerde bulunan bürokratlarımızın siyasi güçlerini kullanarak kulüpte istediklerini yapma anlayışları. Başka bir çare de yoktu. Çünkü kulübün delege yapısı bu fırsatı onlara veriyordu. Birçok başkan, yönetici ve istemedikleri insanlar delegelikten çıkarıldı. Koskoca Konyaspor'un 350-400 delegesi vardı. Bu yapıyla istediklerini başkan yapıyorlardı.

Doğrusunu söylemek gerekirse en son yapılan kongrede de ben “Eyvah Konyaspor yine vesayet altında olacak” dedim. Ve son seçimde gönlümden geçen aday Zeki Çimen ve arkadaşlarıydı. Her zorluğa rağmen, delege yapısını bölmelerine rağmen çıkmışlardı. Ama delege emredilen yere oyunu vererek Sayın Hilmi Kulluk başkan seçildi. İzlemeye koyuldum; acaba çok iyi tanıdığım Hilmi Kulluk neler yapacaktı? Çok saygın bir ailenin bireyi olan bu arkadaşımızı az çok biliyordum.

Hilmi Kulluk görevine başladı. Çok güzel şeyler yaptığını görüyordum. Öncelikle kulübün sırtında kambur gibi duran, geçmişte kendilerine çıkar sağlayan insanların önünü kapadı. Başkalarına kazanç getiren işletmeleri kulübe tekrar geri aldı. Yönetimde doğru planlamalar yaparak, gerçek bilgi sahibi insanları öne çıkardı. Sportif konuları Selçuk Aksoy’a, idari konuları kendisine bağladı. Geçmişte kulüpten nemalanan insanlara bir şey gösterdi. Ve birçok harcamayı cebinden yaparak, bundan sonrası için çıtayı yükseltti. Kulübün tüm muhasebe kayıtlarını tek tek inceleyerek, yeni bir nizam ve intizam getirdi. En son duyumum da kulübe tekrar üye kayıtlarına başladığıdır.

Başlangıçta Rıza Çalımbay ile anlaşıldı. Ben Rıza hocanın birinin tavsiyesiyle geldiğine inanıyorum. Ancak Rıza hocanın vizyonu Konya ile bağdaşmadı.  Başarılı da olsa Maraş hezimetinden sonra yeni arayışlara başlandı. Ve Konyamızda bir abide olan Aykut Kocaman’ı ikna ettiler. Aykut hoca da zaten taraftarımızın gözünde bir imparatordu. O da geldi ve “Nerede kalmıştık?” diye görevine başladı. Artık Konyaspor'un emin ellerde olduğunu biliyoruz. Doğru planlamalarla Konyaspormuz en geç 1-2 yıl içinde zirveyi zorlayacak bir ekip olacaktır. Hilmi Kulluk ve mesai arkadaşları bu rotadan ayrılmadan yollarına devam etmelidir. Tüm bu işin içinde olan ve olmayanlara sesleniyorum: " Lütfen çomak sokmayınız."

Son 4 yılda büyük bir gelişim gösteren muhteşem bir taraftarımız var. Büyük özveri göstererek Türkiye'nin en büyük taraftar grubu olduklarını dosta düşmana gösterdiler.

Yarınlara nelere yapmalıyız? Tam kurumsal bir kimlikle tek bir kuruşu israf etmeden yolumuza devam etmeliyiz. Kulübümüze dışarıdan müdahale edilmeden her türlü desteği vermeliyiz. Özellikle alt yapıya mutlaka bir tesis kazandırmalıyız.  Duyduğuma göre önümüzdeki yıl itibariyle Aykut Kocaman alt yapıya bir planlama yapacakmış.

Geleceğimiz alt yapıdır. Dolar ve Euro’nun uçtuğu bir dönemde gençlerimize önem vermeliyiz. A'dan Z'ye bir planlama ile tüm çocuklarımıza Konyaspor sevgisini aşılamak zorundayız. Bu konuda Hilmi Kolluk ve Aykut Kocaman'a güvenimiz tamdır. Akademi koordinatörü olarak atanan Selçuk Buğdaycı kardeşimizin de bu görevi yapacak fikri vardır. Geçmişte bu kulüpte görev yapmış futbolcularımız da mutlaka hatırlanmalıdır. Bu arkadaşlarımızın sayısı 35-40'ı geçmez. Onları tekrar Konyaspor'la buluşturmamız gerekir. Birçok kulübün yaptığı gibi stadımızdaki maçlarda onlara yer ayırabiliriz.

Sevgili okurlarım bugün yazacaklarım bu kadar. İnşallah bir solukta okursunuz. Doğru ve doğruları yazmaya devam edeceğim. Bu yazdıklarım birilerinin canını sıkabilir. Ancak bize düşen görev sizleri yanıltmamaktır.

Sevgi ve Saygılarımla...

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Mehmet Ali Beyhan
  2 yıl önce
  Ahmet Tarhan senin endülisli olduğunu yazmış ağabey susacanmı
 • Zeynel Genç
  2 yıl önce
  Güzel bir yazı tebrikler.Medyada ki görevinde hayırlı olsun Hüseyin Abi Selamlar.
 • Mustafa demet
  2 yıl önce
  Hayırlı olsun Hüseyin abi, spo..Hayırlı olsun Hüseyin abi, sporun içinden gelip her konumunda görev yapmış birisi olarak senin de birikimlerinden Konyaspor kulüp olarak fayda***ması gerektiği kanaatindeyim.>Dediğiniz gibi birileri memnun olmayacaktır ama cebinden para çıkmadan kıdemli yönetici tavassutu ile yönetici olup medyatik gidici,ama Konyaspor kalıcıdır.
 • Tunahan Uysal
  2 yıl önce
  Kalemine sağlık Hüseyin abim.
 • Süleyman Göksu
  2 yıl önce
  Hüseyin abim harikasın kalemine yüreğine sağlık... Sevgilerimle
 • İsa esen
  2 yıl önce
  Kalemine sağlık sevgili abim selamlar

Son Yazılar