Sıcak Kalplerin Adresi; UCİM.
Dr. RIDVAN PEKER

Dr. RIDVAN PEKER

Sıcak Kalplerin Adresi; UCİM.

22 Mayıs 2021 - 15:05

Son dönemlerde görsel ve yazılı basınla birlikte, sosyal medyada da adını sıklıkla duyduğum “Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği”kısa adı UCİM ile yaklaşık 1 yıl önce verdiğim bir eğitim ile yolum keşişti. Bu güzel derneğin kurucusu olan Saadet Öğretmen’i basından 2014 yılında İzmir Menderes’te verdiği müthiş mücadeleyle tanıdık. Öğretmenimiz, İzmir'in Menderes ilçesinde 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunulması olayını ortaya çıkarması ve istismarda bulunan okul müdürünün yargılanmasını sağlamıştı. Bu inanılmaz mücadelesinden dolayı 2017 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından "Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü “ne layık görülmüştü. 

Bu olayın sonrasında öğretmenimiz, sosyal medya üzerinden istismara uğrayan çocukların ailelerinden yardım isteği mesajları almaya başlıyor. Bu çağrı sayılarının artmasıyla da bu güzel derneği kurmaya karar veriyor. Kendi ağzından “Hayalim, gençlerin katıldığı bir hareketti.” diyor Saadet Öğretmen.

UCİM’e kısa zamanda Türkiye’nin her yerindengönüllüler ve aileler üye oluyor. Bir fitili ateşleyen Saadet Öğretmen’e binler kulak veriyor ve sıcacık kalplerin buluştuğu bir adres kendiliğinden oluşuveriyor. 

Şu an avukat ordusuyla, psikologlarıyla, eğitmenleriyle ve 60 bine yakın üyesiyle istismara uğrayan çocuklarımızın ve ailelerinin en büyük destekçisi UCİM. 

UCİM; toplumsal bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının yanı sıra bünyesinde barındırdığı pek çok gönüllü avukatı ile mağdur çocuk ve ailelere, halihazırda görülmekte olan davalarda hukuki destek, gönüllü psikologları eliyle ise travma öncesi, sırası ve sonrasında psikolojik destek vermekte, pek çok gönüllü üye eliyle yurdun dört bir yanında sahada, üniversitelerde dernek üyesi gönüllü öğrencilerle, yerel yönetimler ve özel şirketlerle iş birliği içerisinde bilinçlendirme çalışmaları ile farklılaşan bir dernek. Dernek olarak o kadar ulvi bir görev üstlenmişler ki, yaptıkları her faaliyet üyelerine inanılmaz huzur ve keyif veriyor. Bütün bu işleri hiçbir maddi beklentisi olmadan, hatta maddi kaynakları kendilerinin sağlamasıyla sıcak kalpler ordusu ayakta tutuyor. Öyle güzel bir ordu ki; geceleri yok, gündüzleri yok. Birçoğu kendi işlerinden daha önce derneğin işlerini önceliklerine almışlar. 

Neden bunları sizlere anlattım?

4 yıl öncesinde Saadet Öğretmen’imizin başlattığı bu ulvi hareketi büyütmek zorundayız. Bu derneğe her anlamda destek olmak, büyümesini sağmak ve faaliyet alanlarına yardımcı olmak hepimizin görevi olmalı. 

Haziran Ayı içerisinde İstanbul, Konya, Erzurum, Kayseri, Mardin, Ordu, Antalya, Van illerinde önleme merkezlerinin açılması konusunda bu güzel derneğin hepimize ihtiyacı var. 

Okuduğum bir mülakatında Saadet Öğretmen diyor ki; “Biz önleme merkezleri için mücadele ediyoruz. Bu önleme merkezlerinde okul eğitimleri, anne – baba eğitimleri, biz eğitim odaklıyız. Biz dünün çocuklarıyla bugünün çocuklarını kurtarmaya çalışıyoruz. Bizim sanatçıların desteğine ihtiyacımız var, sistemimizin çalışan avukatlara ihtiyacı var. Bir hukuk ordusuna ihtiyacımız var. Gönüllü arkadaşlar çok çaba harcıyorlar ama her önleme merkezlerinde bir sosyoloğumuz, bir psikoloğumuz, bir avukatımız olmak zorunda. Bu ülke çok büyük, bu ülkenin kaynaklarını doğru kullanmak zorundayız. UCİM’egelen kaynakları doğru kullanmak zorundayız. O yüzden de bizim düzenli bağışçımız olabilirler.” 

Bu yüzden gelin UCİM’in resmi sitesi olan www.ucim.org.tr ‘ye girelim ve düzenli bağışçıları olalım. Rakam ne olursa olsun. Bu derneğin sizler gibi sıcak kalpli kişilere çok ihtiyacı var. Vermiş olduğunuz her desteğin bir çocuğumuzun ya da çaresiz ailesinin gür sesi olacağını unutmayın. 

O zaman “ Güçlü UCİM, Güçlü Çocuklar” için sensiz bir eksik, seninle bin fazla diyelim mi?

 

Saygılarımla

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar