SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KRONİK SORUNU
Dr. RIDVAN PEKER

Dr. RIDVAN PEKER

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ KRONİK SORUNU

30 Ağustos 2020 - 22:42 - Güncelleme: 30 Ağustos 2020 - 23:13

Yaklaşık altı aydır tüm dünya ile birlikte, ülkemizi de etkisi altına alan yeni virüs COVID-19’un gölgesinde hayatımızı yaşıyoruz. Bu altı ayın, hele de son 3 ayın hiç kolay geçmediğini söyleyebiliriz. Bu süreç daha ne kadar sürecek bunu da bilemiyoruz. 

Öğretmeni, mühendisi, aşçısı, esnafı, birçoğumuz evimizde bu süreci atlatmaya çalışırken, virüs salgınıyla canla başla mücadele eden sağlık çalışanları için aynı şeyi söylemek mümkün olmadı. 

Bu meslek grubu ülkemizde ilk COVID-19 tanısı konulduğundan bu yana fedakârca ve çok yoğun bir çalışma temposuyla mücadele verdi ve vermeye de devam ediyor.  Bu dönemde verdikleri olağanüstü mücadeleleri takdir ediyor ve milletçe şükranlarımızı sunuyoruz. 

Virüs ile birlikte, tüm bu sağlık hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi için, sağlık çalışanlarının mesleki memnuniyeti büyük önem taşıyor.

Peki, COVID-19'la mücadele kapsamında uzun ,saatlerce ve aralıksız mesai yapan sağlık çalışanlarıne kadar motive?

Bu meslek grubu uzun yıllardan beri süre gelen sözlü ve fiziksel şiddet, tecrübeli ve yeterli personeleksikliği nedeniyle oluşan aşırı iş yükü, aynı işi yapan meslek mensupları arasında adaletsizliklere yol açan sözleşmeli istihdam modelleri, görevde yükselme ve unvan değişikliği problemleri gibi birçok önemli sorunlarla uğraşıyor.

Bunlara ilave şu günlerde belki de en fazla üzerinde durdukları ve motivasyonlarını dibe çeken konu, adaletsiz döner sermaye uygulaması ve ücret politikaları. 

Hekiminden hemşiresine, teknisyeninden hizmetlisine kadar sağlık çalışanlarının ortak ve en büyük sorunlarından biri döner sermayeyi de kapsayan ücret adaletsizliğidir.

Çok çalışana daha çok ücret vermek üzerine kurgulanan bu sistem; günümüzde kime, ne kadar ödeneceği belli olmayan, ilden ile, kurumdan kuruma değişen bir sisteme döndü.

Sağlık Bakanı tarafından daha önce döner sermaye yönetmeliğinin değişeceğine dair açıklama gelmesine rağmen şu ana kadar yönetmelikte herhangi bir değişiklik olmadı.

Beklentileri karşılamayan ve bütün sağlık çalışanlarını hakkaniyetle kuşatmayan bir ücret politikasının, çalışanlar üzerinde bir karamsarlık atmosferi oluşturduğu düşüncesiyle ivedilikle ele alınması gereken bir konu. 

Sağlık çalışanlarının, mesleki memnuniyetinin artması ve daha iyi bir yaşam düzeyine kavuşması için bu talebin değil bizatihi hakkın teslim edilmesi gerekmektedir. 

Bu büyük sorunu çözmek Maliye Bakanımıza ve bu sorunu dile getirecek Sağlık Bakanımıza kalıyor. 

Bu zor günlerimizde çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz sağlık çalışanlarına ne kadar minnet duysak azdır.

İyi ki varsınız, sizleri çok seviyoruz.

Sizin ki kadar büyük olmasa da yüreğimiz sizlerle birlikte.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar