Pandemi Gölgesinde Bayram
Dr. RIDVAN PEKER

Dr. RIDVAN PEKER

Pandemi Gölgesinde Bayram

22 Mayıs 2020 - 23:41

Bir aylık sabrın ve tuttuğumuz orucun arkasından Rabbimizin bize lütfu olan Ramazan Bayramı’na ulaşmış bulunuyoruz. Bayram bizlere bir ay boyunca yemeden, içmeden, nefsin kötü isteklerinden uzaklaşarak geçirilen 30 günün armağanı.

Bu armağan; Müslüman Âlemi için sevinç, mutluluk, kaynaşma, dayanışma, hoşgörü ve sevgiyi bir arada yaşamak anlamına gelir. 

Bu kavramları yaşamak ve  yaşatmak adına Ramazan Ayı’nın sonlarına doğru hareket başlar. Esnaflar hazırlıklarını yapar, eksiklerini tamamlar. Bayram heyecanı yaşayan insanlar alışveriş için çarşı ve pazarları doldurur. Özellikle çocuklara yeni elbise, ayakkabı başta olmak üzere şeker, lokum ve kolonya bu alışverişin vazgeçilmezlerindendir.

Çarşı, pazarın kalabalık oluşu birlik ve beraberlik duygularımızı artırırken, aynı zamanda da bayramın coşkusunu hissettirir.

Ramazan Bayramı’nın en önemli anlarından birisi olan bayram namazı sonrası, 30 günün ardından ailece yapılan kahvaltıyla bayram ziyaretleri başlar.

Peki ya bu bayram?

Eski zamanlara hasret duyarak, biraz da sitemle söylenen ‘Nerede o eski bayramlar? ” sözü bu sefer daha anlamlı olacak gibi görünüyor. Çünkü bayram gezmesi, el öpmek, çocukların harçlık toplaması, şeker ve tatlı ikramları gibi bayram gelenekleri bu bayram olmayacak.

Elbette kolay değil, duygusal zorlanmalar yaşayacağız. Sevdiklerimizden uzakta, dokunamadan, el öpemeden, küçüklerin başını okşayamadan bir bayram yaşayacağız. Ancak bu durumun bayram sevincimize gölge düşürmesine lütfen izin vermeyelim.

Her Ramazan Bayramı olduğu gibi bu bayram da erken kalkalım. Ailece bayram kahvaltımızı yapalım. En güzel kıyafetlerimizi giyelim. Sarılıp bayram kutlaması yapamadığımız büyüklerimizi, akrabalarımızı,  arkadaşlarımızı, komşularımızı imkânımız varsa görüntülü arayalım. Sevgi sözcüklerini dijital ortamlarda paylaşalım.

Gelecek güzel günler için bu bayram sokağa çıkma kısıtlamasını delmeyelim, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat edelim. Sokağa çıkma kısıtı bittiğinde, kimsenin geçmiş bayramını kutlamaya gitmeyelim.

Bundan sonraki milli ve dini bayramlarımızı birlik ve beraberlik içinde kutlayabilmek için bu bayram evde kalın, esen kalın.

Tadında bayramlar yaşayabilmek ümidiyle Ramazan Bayramınızı kutluyorum.  

YORUMLAR

  • 4 Yorum

Son Yazılar