Konya Esnafı: "Duyun Sesimizi" diyor..
Dr. RIDVAN PEKER

Dr. RIDVAN PEKER

Konya Esnafı: "Duyun Sesimizi" diyor..

24 Mart 2021 - 23:12 - Güncelleme: 25 Mart 2021 - 03:40

Korona virüs tablosu üzülerek söylemeliyim ki yeniden ağırlaşmaya başladı. Yoğun bakımlar yavaş yavaş doluluk oranına yaklaşıyor. Birçok ilde pandemi hastaneleri tekrar açıldı. İşin kötü tarafı ise mutasyonlu virüsle karşı karşıya olmamız. Çünkü çok daha hızlı yayılıyor. 

Yaklaşık 45 gün önce yeni vaka sayısı ülkemizde 6 bin civarlarına gerilemişken, bugün itibariyle 30 binlere ulaştı. Aynı şekilde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 45 gün önce 70 civarındayken, bugün itibariyle 138. 

Aralık Ayı içerisinde en ağır tablo ile karşı karşıya olan ülkemiz günlük can kaybını 250’ye kadar görmüştü. Dikkat edilmesi gereken o dönemlerde kısıtlamalar bugüne göre çok daha fazlaydı. Bugün yeni normalleşme ile birlikte tablonun seyri yukarı doğru hız kazandı. Bir hafta öncesine oranla can kaybı yaklaşık %90 oranında arttı. Uzmanlara göre bu artış hızıyla çok daha kötü günler bizleri bekliyor. 

08 – 14 Şubat 2021 haftası şehrimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen toplam vaka sayısı 90,99 iken, 13-19 Mart 2021 haftası 252,18 e çıktı. Konya’da yaşayan her bir vatandaşımız bu rakamların her hafta düşerek renk haritasında önce turuncu, sonra sarı ve en yakın zamanda da maviye dönmesini arzu ederken, harita kızardıkça kızardı. 

Mutasyonlu virüsün ülkemizde görülmesi ve hızla yayılması, gelen aşı sayısının beklenin çok altında kalması ve dolaylı olarak aşı yapımının istenilen zamanda istenilen orana ulaşamaması, yaklaşık bir yıldır virüsle uğraşan vatandaşlarımızın usanması gibi nedenlerle bırakın kırmızıdan maviye dönmeyi, turuncuya geçmek bile çok zor görünüyor. 

Bu durumda aklımıza Konya esnafı daha ne kadar dayanabilecek sorusu geliyor. Neredeyse bir yıldır evlerine ekmek parası götürmekte zorlanan esnafımızın yüzü ne zaman gülecek? Geçmişte az da olsa birikim yapan esnafımız, tüm birikimlerini bu bir yılda bitirmiş, kira, kredi kartı borçları vedevlete olan borçları birikmiş, hatta dayanacak gücü kalmadığı için dükkânının kapısına kilit vurmuş ve çaresiz bir şekilde devletten destek beklemektedir. 

Lokanta / Restoran, kafe/ pastane, kıraathane, çay bahçesi, nargile salonu işletmecileri neredeyse bir yıldır Konya’da müşteri yüzüne hasret durumdalar. Esnafın ortak korkusu, ertelenen vergi, kredi ve kira gibi ödemelerin kapıya dayanmış olması. Çaresizlik içerisinde zamanı gelen bu borçları nasıl ödeyeceklerini düşünüyorlar. Kendilerini bu ülkenin üvey evladı olarak görmeye başladılar. “ Bu ülkede virüs sadece bizim işletmelerimizde mi yayılmakta? Birçok ille vaka oranımız aynı iken neden bizim işletmelerimiz müşterilerimize kapalı?” sorularına yanıt arıyorlar.  

Tüm ülkece psikolojik ve ekonomik olarak çok zor bir yıl geçirsek de elimizden geldiğince kurallara uymaya özen gösterdik. Konya esnafı da bu zaman zarfı içerisinde dayanabildiği ölçüde dayanmaya gayret etti. Vefaya önem veren Konya halkı bu zor dönemde esnafının yanında olmaya ve destek vermeye gayret ediyor. Lakin esnafımız artık yoruldu ve artık geçici değil kalıcı çözümler istiyor. Konya esnafı “Yeter artık duyun sesimiz” diyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Emine Muştu
  2 hafta önce
  Kalemine yüreğine sağlıkkkkkk. Esnafında 1 yıldır evden çıkmayan biz,torunlarımıza çocuklarımıza hasret kalan biz,en yakınımızın düğününe cenazesine gidemeyen bizlerim sabrı kalmadı artık.Yapılan mitingler,kongreler onca kalabalık mesafe yok maske yok el ele kol kola heryere virüs yayarken . Bu corona ile sadece bizlermi mücadele ediyoruz. ? Diye sormadan geçemiyeceğim.
 • Nurdoğan okur
  2 hafta önce
  Kalemine sağlık kardeşim

Son Yazılar