İyi Bayramlar
Dr. RIDVAN PEKER

Dr. RIDVAN PEKER

İyi Bayramlar

31 Temmuz 2020 - 10:02

Bugün bayram. Bugün biz inananlar için mutlu bir gün. 

Bayram akıllara, çocukluğumuzda kalan o mutlu anlara dair heyecanlarımızın zirveye ulaştığı günleri getiriyor.

Manevi duygularımızı en yoğun yaşadığımız, bunca telaşe içerisinde aile ve dostluk kavramlarını hatırladığımız, küskünleri barıştırma vesilesi olan bugünlere erişmemizi sağlayan yüce Rab’bimize şükürler olsun. 

Kurban bayramı biz inananlar açısından, inancımız gereği anlamı bilinen ve bu nedenle kutlanan bir bayramdır.

Sözlükte yaklaşmak, Allaha yakınlaşmaya vesile olan şey anlamına gelen kurban, dini bir terim olarak ibadet maksadıyla belirli şartları taşıyan hayvanı kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmek manası taşıyor.

Bu Kurban Bayramı’nın diğer Kurban Bayramlarından farkı, korona gölgesinde geçecek olması. Bugünlerde aklımızdan hiç çıkarmadığımız sosyal mesafe, hijyen kuralları ve maske kuralı çok kıymetli. 

Ülkece ve dünyaca salgından en kısa sürede kurtulmak için önlemler almaya devam ediyoruz. 

Bu Kurban Bayramı’na yönelik talimatlara göre hayvan satış alanlarında, satıcılar ve müşterilerin maskesiz dolaşılması yasak olacak.

Bunlara ek olarak hayvan satış yerlerine girenlerin ateşinin ölçülmesi, vücut sıcaklığı 38 derecenin üstünde olanların alınmaması önlemleri de mevcut.

Bazı illerimizde arife günü yapılacak mezarlık ziyaretlerinin toplu olarak yapılmamasına, mezarlık ziyaretlerinde sosyal mesafe kuralına riayet edilmesine, mutlaka maske takılmasına ve mezarlıklarda herhangi bir ikramda bulunulmamasına karar verildi. Köylerde gelenek haline gelen köy ve mahalleler arası toplu olarak yapılan bayram ziyaretleri ile toplu yemek organizasyonlarına da yasak getirildi.

Bizlere vatandaş olarak bu kurallara uymak düşüyor. Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi sarılıp bayram kutlaması yapamadığımız büyüklerimizi, akrabalarımızı,  arkadaşlarımızı, komşularımızı imkânımız varsa görüntülü arayalım. Sevgi sözcüklerini yine dijital ortamlarda paylaşalım.

Bundan sonraki milli ve dini bayramlarımızı birlik ve beraberlik içinde kutlayabilmek için kurallara uyalım. 

 

Bu vesile ile de tüm okurlarımızın ve İslam aleminin bayramı da kutlu olsun.

Dr. Rıdvan Peker

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar