Biraz Daha Sabır…
Dr. RIDVAN PEKER

Dr. RIDVAN PEKER

Biraz Daha Sabır…

29 Nisan 2020 - 19:01 - Güncelleme: 29 Nisan 2020 - 19:09

Hafta sonları uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı biraz daha sürecek gibi görünüyor. Oldukça yerinde bulduğum bu uygulamanın virüsü kontrol altına alma konusunda bizlere çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Çok net bildiğimiz; bu virüs temasla bulaşıyor ve yayılıyor.

Sağlık Bakanı Sayın Koca’nın son 3 gündür açıkladığı günlük Koronavirüs tablosu, virüsün tepe noktasına ulaşmış olacağı konusunu gündemimize taşıdı. Bu ne demek derseniz; bundan sonra arzu ettiğimiz rakamları yavaş yavaş görmeye başlayabiliriz!

Evet başlayabiliriz diyorum çünkü bu sonuca ulaşmak biraz da bizim elimizde. Sosyal mesafeye dikkat etmek, mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamak, maskelerimizi çıkarmamak ve kişisel temizliğimize özen göstermek, bu virüste canla başla çalışan sağlık çalışanlarımıza vereceğimiz en büyük destek olacaktır.

Acaba ne kadar destek veriyoruz?

4 gün süren kısmi sokağa çıkma yasağı, birçok vatandaşımızda kendini biran önce sokağa atma hissiyatı yarattı. Sokaklar ve caddeler bırakın mesainin başladığı Pazartesi sabahını, yasağın bittiği saatin dakikasında “Bunaldım, işlerim var, bir hava alıp geleceğim” diyen insanlarla doldu. Pazartesi günü hayatımızda hiç virüs yokmuşçasına normale dönüş baş gösterdi. Sosyal mesafe azaldı, takılan maske sayısı düştü, trafik eski Pazartesileri aratmadı. Yani kısaca hepimiz rehavete kapıldık.

Elbette kolay değil 4 gün evde kalmak. Elbette hepimizin işi ya da alışkanlıkları var. Hayatı durduramayacağımızın farkındayım ama diğer taraftan da virüs gerçeği devam ediyor. Bu iş bitti psikolojisi, yeter artık ne olursa olsun düşüncesi hepimize zarar verir. Bunca harcanan emeğin, uğraşın ve sabrın çöpe atılmasına neden olabilir. İşin en kötüsü Allah korusun, virüsü kontrol altına alıyoruz derken, tekrar olumsuz tablolarla baş başa kalabiliriz. Önlemler eskisinden de çok daha ağır olabilir.

Bu virüsten öncelikle ALLAH’IN İZNİ, bilim adamlarımızın İLMİ ve bizlerin SABRI ile kurtulacağız. 

Hazreti Mevlana ne kadar güzel söylemiş :

Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme,

Sen dağları seyret..

Yenik düşüyorsan özlemlerine aldırma,

Kalbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset..

Işıklar sönmüşse ve karanlıksa;

Ona da aldırma, ay ışığını seyret..

Sabret..

Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun..

Sabret ki her şey gönlünce olsun

Her şeyin gönlümüzce olması için, BİRAZ SABIR LÜTFEN !

 

 

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar