Baharın müjdecisi hoşgeldin...
Dr. RIDVAN PEKER

Dr. RIDVAN PEKER

Baharın müjdecisi hoşgeldin...

06 Mayıs 2020 - 00:01

Kültür ve ananelerimiz içinde atalarımızdan büyüklerimize, onlardan da bizlere miras kalanbaharın müjdecisi ve neşesi HIDRELLEZ ile yeniden canlanış başlıyor.

Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu'da darda kalanların yardımcısı olduğuna inanılan Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülen Hıdırellez, her yıl heyecanla beklenir.

Halk inancına göre, peygamber olan Hızır ile İlyas, her yıl sadece bir kez buluşuyor. Hızır peygamberin karada darda kalan kişilere yardım ve kılavuzluk ettiği, aynı zamanda bolluk getirdiğine, İlyas peygamberin de suların koruyucusu olduğuna inanılıyor.

Baharın gelişi olarak bilinen Hıdırellez, 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece kutlanır.Hıdrellez gecesi Hızır'ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılıyor. 

Bahar temizliği Hıdırellez ‘e kadar bitirilir, yeni elbiseler alınır. İnanışa göre, Hızır Aleyhisselam temiz olmayan ve ev sakinlerinin kirli giysilerle dolaştığı eve girmez, yanılıp girse bile, mutfağa uğramaz. Mutfağa uğramazsa da, o sene evde bereket olmaz. Olmaz, çünkü inanılmıştır ki, Hıdırellez gecesi o mübareğin uğradığı yerler olsun, dokundukları olsun, bolluk-bereket getirecektir.

Aynı gecenin akşamında, dileğinizi bir kağıdayazıp gül dalına asarsanız dileğiniz gerçekleşecektir. Lakin bu kağıdı ertesi sabahın şafağında alıp ırmak gibi, çay gibi, dere-nehir gibi suya atmanız şart!.

Gün boyu bir yandan  yemek-içmek sürerken,boş vakitlerde toplanabildiği kadar kır çiçeği toplanır. İnanışa göre çiçekleri kaynatıp suyunu içtiğinizde hastalık semtinize uğramaz. 

Gecenin ve günün bereketinden en üst derecede yararlanmak için de mutfağın kapısı kapatılmaz. Ayrıca tencere, kazan, tava, tabak, sürahi gibi bilumum yiyecek-içecek kapları da açık bırakılır.

Çocukların hidırellez nedeniyle özgürce sokak ortasında ateş yakıp, ateşle diledikleri gibi oynadıkları gündür bu gün ve biz bu günü de buruk yaşıyoruz. 

Korona virüs salgını nedeniyle evlerimizde olduğumuz bugünlerde Hıdırellez'in tüm insanlığa umut olmasını, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum. 

Hoş geldin bahar… Hoş geldin Hıdırellez...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar