Maaşlar Düşecek!
BÜLENT EŞMEKAYA

BÜLENT EŞMEKAYA

Maaşlar Düşecek!

23 Ocak 2019 - 21:25 - Güncelleme: 24 Ocak 2019 - 23:04
Reklam

Mart Ayından İtibaren Maaşlar Düşecek!

Gelir Vergisi dilimlerinin aylık kazanca yüzde 15’ten başlayarak yüzde 27’lere varan artan oranlı gelir vergisi uygulaması, başta memur ve işçiler olmak üzere milyonlarca çalışanın aylık kazancından daha mart ayından itibaren kayıplara uğramasına neden olacak. Zaten geçtiğimiz kriz kayıplarını karşılamayan maaş ve ücret zamları daha da erimiş olacak. Bir anlam da krizin kayıpları yine işçinin,emekçinin sırtına yıkılacak.

* Memurların Maaşlarından 106 TL

Gelir vergisi uygulamasına göre, kamuda kademelerinde hizmetli kadrosunda çalışan 25 yıllık bir memurun ocak ayı maaşı yeni yıl zammı ve enflasyon farkıyla birlikte net 3 bin 572 liraya çıktı. Bu memur önümüzdeki temmuz ayına kadar hep yüzde 15 Gelir Vergisi ödeyeceği için maaşı değişmeyecek ama temmuz ayında yapılacak yüzde 5 toplu sözleşme zammıyla maaşı 3 bin 751 liraya çıkacak. Ancak bu memur kasım ayında yüzde 20'lik Gelir Vergisi dilimine yakalanacağı için ödeyeceği gelir vergisi payı 93 lira artacak ve net maaşı 3 bin 658 liraya düşecek.

Aynı şekilde yüksek okul mezunu 25 yıllık bir memur da zamlar dâhil 4 bin 63 lirayla başladığı yeni yılda bir üst vergi dilimine eylül ayında girecek ve temmuzda yüzde 5'lik zamla maaşı 4 bin 266 liraya yükselecek bu memurun net maaşı Eylülde 4 bin 238 liraya, ekimden itibaren ise 4 bin 160 liraya düşecek. Vergisi artan memurun maaşı 106 lira azalırken bu para devletin kasasına vergi kesintisi olarak gidecek.

* Hakim ve Yargıçların Maaşlarından 986 TL

Yine gelir vergisi hesaplamasına göre, ocak ayında yüzde 15 vergi ödeyen üniversite mezunu bir memur yüzde 20'lik vergi dilimine eylül ayında girecek ve maaşı 106 lira düşecek. Aynı şekilde eylülde yüksek vergi dilimine girecek olan polis 113 lira, mühendis 112 lira, hemşire 109 lira, öğretmen 39 lira kayba uğrayacak. Hakim ve yargıçların yüzde 15'lik vergisi ise daha mart ayında yüzde 20'ye, mayısta yüzde 27'ye çıkacak. Hakim ve yargıçların maaşlarında 986 lira gelir vergisi kesintisi olacak.

 

* Polis,Asker ve Hekim Maaşlarından 113 TL

Artan oranlı vergi dilimleri nedeniyle ek ders almayan öğretmenler eylül ayında, örneğin brüt bin lira ek ders alan öğretmenler ise haziran ayından itibaren bir üst dilimdeki yüksek vergi dilimine girmiş olacak. Ek ders almayan öğretmenin net maaşı 111 lira, ek ders alanın net maşı 39 lira düşecek. Yeni yıla 5 bin 711 lira maaşla başlayan polisin maaşı temmuzda yüzde 5 zamla 5 bin 915 liraya çıkacak. Ancak Eylülde 5 bin 915 liraya, ekimden itibaren ise 5 bin 884 liraya düşecek.

Aynı şekilde üst vergi dilimine eylülde girecek olan bir hekim, temmuz zammına rağmen maaşında 113 lira kayıp yaşayacak. Vergi nedeniyle eylülden itibaren hemşirenin maaşı 109 lira, mühendisin maaşı 112 lira, imamın maaşı 111 lira, avukatın maaşı 113 lira düşecek.

Genel olarak vasıflı memurlardan Genel müdürler martta yüzde 20, Mayısta yüzde 27'lik vergi dilimine, müfettişler ve uzmanlar nisanda yüzde 20, ağustosta yüzde 27'lik vergiye, hakimler martta yüzde 20, Mayısta yüzde 27'lik vergiye, profesörler ağustosta yüzde 20'lik vergiye yakalanacağı için maaşları da vergi dilimlerine göre düşmüş olacak.

***Bu Tırpanlamadan Vazgeçilmeli***

Gelir Vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimleri yıllar içinde neredeyse hiç artmıyor ve bu yüzden memurlar ve tüm maaşlı çalışanlar yıl içinde çok ciddi maaş düşüşleriyle kayıplar yaşıyor. Çalışanların tüketimden alınan dolaylı vergiler yüzünden zaten ağır vergi yükü altında olduğundan dolayı vergi oranlarında artan oranlı uygulamadan vazgeçilmeli. Aslında emekçinin üzerinden bu vergi yükü tamamen kaldırılmalı, ama olmadı diyelim bari züğürt tesellisi gelir vergisi dilimleri yeniden düzenlenmeli, geliri az olandan az çok olandan çok vergi alınmalıdır. Vatandaşın refah düzeyini artırıp, nefes almalarını sağlamak bir sosyal ve hukuk devletinin ( eğer öyleyse ) lütfu bir nimeti değil asli görevidir.

                                                            

Son Yazılar