İstismar-mış
BÜLENT EŞMEKAYA

BÜLENT EŞMEKAYA

İstismar-mış

30 Nisan 2019 - 23:00 - Güncelleme: 08 Mayıs 2019 - 17:26
Reklam

İstismar'ın sözlük anlamı birinin iyi niyetini kötüye kullanmak demektir ve Arapça bir sözcüktür. Tecavüz edilip öldürülen çocuklar bunu yapan canilere iyi niyet göstermiş de kötüye mi kullanılmış oluyor diye anlaşılacak bu kavramdan. Sapıklarla çocukları niyet üzerinden nasıl bir denkleştirmedir bu? Anlaması çok zor hatta imkânsız ve hatta anlamamalı ve anlayışta gösterilmemeli.

Yaptıkları en ağırından içinde işkenceyi ve cinayeti de barındıran ve tecavüz ettikleri eğer yaşam da kaldıysa yıllarca travması yaşanacak ahlaksızca ve canice işlenmiş bir suçtur… İstismar diyerek yaptıklarını yumuşatma ve hafifletme söylemlerine karşıyım hatta pedofili diyerek hastalık arkasına sığındırılmalarına da karşıyım. Çünkü mevcut kanunlar da bu suçların cezaların da indirime neden olacak gerekçeler yaratılmış veya uydurulmuş olur. Bunların yaptığı yeryüzünün gördüğü en ağır ahlaksızca ve vahşice işlenmiş bir suçtur suç ve en ağır şekil de cezalarını çekmelidirler. Suçlarını hafifleterek cezalarından indirimlere gitmeleri veya hasta muamelesi yapılarak tedaviye sevk edilmelerine fırsat tanınmamalıdır böyle kolay paçayı sıyırmamalıdırlar. Bunların yaptıklarını görmezden gelenler ve temize çıkarmaya çalışanlar da toplumun vicdanın da cezalarını çekmelidirler.

Ancak ne yazık ki toplumumuz da bu taciz, tecavüz ve cinayetlere sessiz kalındığı ve görmezden gelindiği yetmezmiş gibi, bademleme, bir defa olmuş, aileler çocuklara sahip çıksaydı, o saatte dışarı da ne işi vardı vs. diyerek suçları normalleştirme, sıradanlaştırma ve neredeyse destekler gibi suçludan çok mağduru suçlar türünden tepkiler oluşmakta.O kadar vurdumduymaz, sorumsuz, vicdansız ve düzeysiz olmuşlar ki kadınlar öldürülür,çocuklar öldürülür, tacize tecavüze uğrarlar, hayvanlara işkenceler yapılır, tecavüz edilir ve bu suçlar karşısında ulusal ve yerel basının ve hatta siyasilerin yüzde doksanının gündeminde yer bulamaz. Odaların, sendikaların çoğunluğundan ses çıkmaz. Az da olsa çıkanların ise kör ve sağır medya sayesin de sesleri duyulmaz.

Yasalar da yetersizlik olabilir ve bunlar bir yasamayla çözülebilir ancak yasaların yeniden düzenlenmesinden önce düzelmesi gereken toplumun ahlakıdır. Ahlak düzelmezse yasaların yapabileceği bir şey kalmaz. Hele ki bizim ki gibi yazılı yasaların dışın da daha ağır basan sözlü feodal ve ataerkil yasaların olduğu yerde işin içinden çıkılmaz hale dönüşür.

Bunu çözmenin en iyi ve doğru yolu eğitimi kaliteli hale getirip toplumun ahlak düzeyini en insani boyutuna yükseltmek ve bunun da ilk adımı insanlara unuttukları vicdanlarını anımsatmaktır sanırım. İnsanların vicdanlarının köreldiği bir toplumun bir arada durabilmesi, bir arada yaşabilmesi mümkün değildir. İşte birlikten, beraberlikten ve kardeşlikten söz ediyorsanız önce bu sorunları çözmemiz gerekir. Bu konuda öncelik olarak toplumun tüm kesimlerinin sesini yükseltmesi gerekir.

Daha insancıl, daha duyarlı, daha vicdanlı ve insanlarının birbirlerine sevgi temelin de saygıyla ve hoş görüyle yaklaştığı, doğanın tüm canlılarıyla korunduğu bir ülke yaratabilmek umuduyla esen kalın…   

 

Son Yazılar