Yolun sonuna geldik mi?
ABDULLAH YILDIRIM

ABDULLAH YILDIRIM

Yolun sonuna geldik mi?

27 Şubat 2019 - 13:42

Tarihin en uzun süren devleti Roma İmparatorluğudur. Özellikle Dogu Roma, dünya tarihinde silinmez izler bırakmıştır. Dünyada hiç bir devlet Roma'nın sahip olduğu sınırlara ve azamete ulaşamamıştır. Etkileri açısından Roma kadar olmasa da, Britanya Krallığı da tarihte büyük bir güç olarak yerini nispeten korumaktadır..

Osmanlı ise dünya Türk tarihinin ve İslam tarihinin en büyük gelmiş ve geçmiş devletidir. Bundan sonra da hiçbir devletin, gerek Türk tarihinde gerekse İslam tarihinde bu güce ulaşması mümkün görünmemektedir.. Türkiye Cumhuriyeti ise Osmanlı'nın devamıdır.. Osmanlı yıkıldıktan sonra yerine kurulan 37 devletten birisidir..

Kişileri yüceltmek, tarihte çok görülen bir olay olsa da tarihin akışını bir kişi değiştiremez.. Ama Cumhuriyet'in kurulmasında Mustafa Kemal Atatürk'ün çok önemli bir yeri vardır.. Eğer Atatürk yeni bir saltanat kursa çok da fazla direniş olmazdı.. Ama yapısı itibarı ile Türk milliyetçisi olduğu için o zamanın şartlarında kurulabilecek en iyi sistemi kurmuştur..

Son döneme gelecek olursak, Recep Tayyip Erdoğan da tarihte yerini alacaktır.. AKP tarihte yerini Erdoğan'ın, partinin başında kaldığı kadar alacak, çekildiği anda parti de çekilecektir..

Bu dönemde yavaş yavaş yolun sonuna gelecektir.. Çünkü Erdoğan yorulmuştur.. İl il, ilçe ilçe gezmekte, sırtında 300 vekil, yüzlerce belediye başkanı ve binlerce meclis üyesini daha fazla taşıması mümkün degildir..

Yine tarihin garip cilvesi, 50 yıllık Türk milliyetçisi bir parti de geçmişini inkar edercesine Erdoğan'ın sırtına binmiştir.. Yolun daralması döneme ve konjönktüre uygundur..

Bundan sonra yeni partiler kurulacaktır.. Bu dönemin hata ve sevaplarını mutlaka ileride tarihçiler değerlendirecektir.. Ama yolsuzluk ileride de çok baş ağrıtacaktır.. Özelikle üçlü müteahhit şirketlerine verilen öyle imtiyazlar varki, öğrendikçe bu kadar da olmaz diyoruz..

Sayın Bahçeli kimilerine göre bilgedir.. Ama tam objektif bir değerlendirmeye alındığı zaman bırakın bilgeliği, elinde 40 yılda yetişmiş muazzam ülkücü kadroları, çok küçük hesaplarla heba ettiği görülecektir..

Türk tarihi, kahramanlık tarihi olduğu kadar, aynı zamanda bir ihanetler tarihidir.. 2. Osman'a bile (Genç Osman) neler yapıldığını okurken tüylerimizi diken diken yapacak olaylarla doludur.. En fazla eziyeti yapanlar da yanındakilerdir..

Devleti yönetenler, yanındakileri liyakata göre değil, dalkavukluk derecesine göre seçtikleri için onlardan ihanet görmeleri normaldir..

Yollar bitmeyecektir.. Ama kesin olan şudur ki, yolun süvarileri daima değişecektir.. Peki süvarilerden takdir ettiğimiz var mı dersek, malesef iyi bir süvari göremiyoruz... Sıradan ve vasatlar görüyoruz..

AKP, bu dönemin sonunu getirir ama önümüzdeki dönem çok zor.. Seçimlerden sonra parti genel başkanlarında değişim kesin olacaktır.. Sahaya çıkmaya bile üşenen, tweet atarak, siyaset yaptığını zanneden arkadaşlar ve ekiplerinin gidecegini net olarak görebiliriz...

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ekrem KAYHAN
  2 yıl önce
  Abdullah hoca gönlüne ve kalemine sağlık, bu günleri tarihin akışında yaptığın değerlendirmelere katılmamak mümkün değil. Ama tarih bunlarıda ve bu günlere ortam hazırlayanlarıda affetmeyecek.
 • Metin Karadağ
  2 yıl önce
  Tarihimiz hakkında bilgilendirmeniz, olayları harmanlamanız bu tür bir yapılanmanın sonucunun tarihte de bugünde değişmeyeceği gerçeği örneklemeniz..... Hesap yapanların dikkatine! Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
 • Ekrem KAYHAN
  2 yıl önce
  Abdullah bey kaleme aldığınız yazınızı okudum.Değerlendirmeleriniz yerinde ve isabetli tespitlerinizden dolayı teşekkür ederim.

Son Yazılar