Gelen gider mi?..
ABDULLAH YILDIRIM

ABDULLAH YILDIRIM

Gelen gider mi?..

22 Mayıs 2020 - 23:42

21.nci yüzyıl Dünya tarihinin en hızlı dönemi oldu kuşkusuz.1985 yılı idi sanıyorum.o zaman okul dışında yeni meram gazetesindede çalışıyordum.bir gün dedilerki gazeteciler cemiyetine gelin, yeni bir buluş tanıtılacak.. Gittik yarım elma loğosu olan kocaman bilgisayarları uzmanlar anlattı uzun uzun...

Hiç bir şey anlamadık, kimi akıllı kutu dedi, kimileride bilgisayar.. Olmaz bu sistem diyerek tekrar daktilolarımızın başına oturduk.. Bir bilgimi lazım.oturuyorduk koca ansiklobedilerin başına saatlerce arıyorduk..Arşiv odaları gazetelerin en büyük odası idi. Hele google hayal bie edemezdik..Telsiz kullandıgımız zaman ne kadar teknolojik olduğumuzu düşünürdük..

Faksı Tümosan'dan ödünç olarak alıp kullandıgımız zaman "dünya çag atladı" diyorduk.. Bu günün teknolojisini hiç kimse hayal dahi edemezdi.. Onun için bazılarına çok kolay gelen bir çok işlemde zorlanıyoruz..

Bunları niye yazdık, Dünyanın  bilinen yaklaşık 5 bin yıllık tarihinde tüm teknolojinin  adeta zirveye çıkması çok ilginç.. Niye 5 bin yıldır bulunmıyan her türlü buluşun son 30 yılda zirve yaptı.. Şimdikiler çokmu zeki, geridekiler niye atılım yapamadılar... Bunu anlamak mümkün degil, ama küçücük bir corona virüsü ne kadar çaresiz oldugumuzu ortaya çıkardı, tek yol aman evde kalın, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü bu durumu daha çok hissetti..

Demek ki gelen  her şey gidiyor ama geride izini bırakarak gidiyor.. Şüphesiz bu dönemin insanları geçmiş dönemdekilere daha aç.daha doyumsuz, daha planlı, herkes o kadar çok konuşuyorki, her konuda uzman, bir altı ezmede pervasız, bir üste yavşamakta sonsuz yarar gören  tuhaf canlı türü oldu..

Bu yüzyılda şunu gördükki,bir millet toptan asil olmuyor,milletin içindeki fertlerin bazıları asil oluyor,öyle asil insanlar varki bunlar nerde derseksessizce köşelerine çekilmişler curcunayı hayretle seyrediyorlar..

Öylesine bir dönemin içindeyiz ki, birimizin "dogru" dediğine diğerimiz "kesin yanlış" diyor asla bir orta yol bulmakda mümkün olmuyor.. İnsan kalabalıklarının hepsini apartmanlara doldurmakta, yine bu dönemin çıkmazlarından birisidir.. Binbir çeşit kişiyi aynı betonda tutmak aslında insan dogasınada aykırıdır.. Kalabalıklar içinde yalnız milyonlarca insan..kimsenin kimseden haberi yok..

Adalet dedigimiz olay sadece  kitaplarda kalmış, bir ailenin 5 çocuğu çalışırken, diger ailenin 5 çocugu işşiz, sebeb birinin ailesinin gaçlü kimselere daha yakın oluşu.. Böylesine dengesizliklerin içinde yaşanan ülkede dini olarak sadece geçmişi anlatmayın, günümüzüde gelecegide anlatınki, arkadan gelen büyük kitle en azından manevi olarak bir umut beslesin....

Binlerce yıldır duran göller, akarsular bu vahşi sulamaya yetmez, binlerce yıldır duran madenler,ormanlar bu vahşi tüketime yetmez.. Bu kadar süse estediğe ragmen insan ırkı en çirkin dönemini yaşıyor, hem ruhen hemdi fiziken..

Bazen tarihi dönemlere gidip bakıyorum ne yaptılar diye, bazen takdir ediyorum bazen bu kadar hata yapılırmı diyoruz.. 100 yıl sonra bu dönemleride inceleyenler yazacaklarını tahmin ediyorum, diyeceklerki yahu atalarımız ne kadar açmış,bizlere bir şey bırakmamış.. Bu kesin daha agırlarını yazmak istemiyorum...

Gelen her canlı gidecek ama bu dönem dogayı yok ederek gidecek,gelecek nesillere bırakacak  Toros dağı bile kalmıyacak, Beyşehir Gölü gidecek, Kızılırmak ah Kızılırmak Anadolu'nun altın bileziği de gidecek..

Yine hayallerimize  bir Tanrı Dağı .bir Seyhun nehri. birde Baykal Gölü  kalacak..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar