Yavaş: Polislere verdiğiniz sözü tutun

Yavaş: Polislere verdiğiniz sözü tutun

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, polislerin sorunlarına dikkat çekerek, bu sorunların Meclis'te çözülmesi gerektiğini söyledi. Yokuş, hükümete seslenerek, "polise verdiğiniz sözü tutun" dedi

29 Kasım 2019 - 14:20

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, polislerin sorunlarını Genel Kurul gündemine taşıdı. Yokuş, hükümetin söz verdiği 3600 göstergeyi hala alamayan polislerin huzursuz olduğunu ifade ederek, emniyet mensuplarının sosyal, ekonomik ve özlük haklarına dair sorunlarına dikkat çekti.

Yokuş, Meclise gelen torba yasa için Antalya Milletvekili ve eski Emniyet Genel Müdürü Kemal Çelik'in emniyet mensuplarının bazı teknik haklarının iyileştirecek çalışma yaptığını belirterek, “Emniyet çalışanlarının, polislerin ve sivil memurların hangi ciddi sorunu bu torba yasa ile çözüyor? Emniyet mensuplarını aldatmanın bir âlemi var mı? Polis memurları bugün mağdur ve huzursuzdur. Her sene, 50'den fazla polis intihar etmekte, çoluk çocuğunu ne yazık ki katletmektedir. Polisler bir gün dahi tatil yapamıyor, bayramları yok, seyranları yok. Mesai mefhumu malum, geceleri yok, gündüzleri yok. 1979 yılından kalan bir disiplin mevzuatı mevcuttur. Hâlâ bu disiplin sistemi işletilmektedir. Kamuda mobingin, en temel insan haklarının, çalışma haklarının çiğnendiği birinci yer, Emniyet teşkilatıdır. Özellikle de sivil memurlara, 'maraba' diye bakılan yerdir” dedi.

KOMİSER YARDIMCILARINA AYRIMCILIK YAPILIYOR

Emniyet'te 2001-2015 yılları arasında komiser yardımcılarının (A) ve (B) grubu diye sınıflandırıldığını, bu uygulamanın 2015'te sonlandırıldığını ifade eden Yokuş, iki grup için ayrı sınav uygulandığını ifade etti. polislerin Avrupa standartlarında günde 8 saat çalışmamasını da eleştiren Yokuş, "Polislerin niye bayram izni olmaz? Neden polisler insanca yaşayacağı ücrete ulaşamaz? Neden itilip kakılırlar? Neden üst amirleri ile alt amirleri arasında sıkışır kalırlar? Bu ayrımcılıklar neden?" diye sorarak, polislerin sorunlarının yapılacak düzenleme ile Meclis’te çözülmesi gerektiğini kaydetti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KTO Karatay'da özgün mühendislik eğitim
KTO Karatay'da özgün mühendislik eğitim
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor