Yaşama mısralarla tutundu

Yaşama mısralarla tutundu

Mukopolisakkaridoz Tip 4 A (MPS) hastalığı nedeni ile tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan 16 yaşındaki Berkan Ali Vural, yazdığı şiirlerle hayata yeniden bağlandı 

03 Aralık 2019 - 11:01 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 11:14

Tıp literatüründe ismi doğuştan kalıcı kemik bozukluğu (Mukopolisakkaridoz Tip 4 A) hastası olan 16 yaşındaki Berkan Ali Vural, 7 yaşından bu yana yürüme yetisini kaybettiği için tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşıyor. Talihsiz genç "Özgüvenim yoktu. İnsanların bakış açısı nedeni ile dışarı çıkmıyordum. Eve kapanıp kalmıştım. Hayatım Türkçe öğretmenimin şiir yazmaya yönlendirmesiyle değişti" dedi.

Yazı yazmaya ilkokuldaki defteri ile başladığını dile getiren Berkan Ali Vural, “Okula gidemeyecek durumda olduğum için 7. sınıfta evde eğitim almaya başladım. Hayata küsmüş. Kendimi insanlardan soyutlamış ve tamamen içime kapanmıştım. Türkçe öğretmenim yazılarımı fark ederek bu konuda yetenekli olduğumu söylemesi ve beni şiir yazmaya teşvik etmesi hayatımın dönüm noktası oldu. Küçük bir defterim vardı ona yazarak başladım ve sonunda kendi şiir kitabımı çıkardım. Kimse bunu yapabileceğime inanmıyordu ama ben pes etmedim. İlk şiir kitabım çıktığında çok güzel tepkiler aldım, şimdi ikinci kitabıma hazırlanıyorum. Şiir beni tekrar hayata insanlara yaşama bağladı” diye konuştu. 

“BİR ÇOCUĞA DEĞİL, BAŞKA BİR VARLIĞA BAKIYORLAR GİBİ “

Hastalığı nedeniyle insanların tepkisinden çekindiğini dile getiren Berkan Ali Vural, evden çıkamadığı zamanların olduğunu söyledi. Dışarı çıktığı zamanlarda insanların kendisine bir çocuğa değil de başka bir varlığa bakıyormuş gibi yaklaştıklarını ifade eden Vural, bu sorunlarını yazdığı kitapla aştığını kaydetti. Şiir klitabı ile yeniden hayata tutunduğunu ifade eden 16 yaşındaki Vural, “Kitabı yazmadan önce insanların tavırlarından dolayı dışarı çıkmak istemiyordum. İnsanlar beni görünce garipsiyor. Hastalığımı soruyorlar. Çocuk görmüş gibi değil de başka bir varlık görmüş gibi bakıyorlar. Ben de korkuyordum, çekiniyordum, onlarla iletişim kurmak istemiyordum. Kitabı yazdıktan sonra duygularımı dile getirdiğimi fark ettim. Hayata karşı bakış açım değişti, dışarıya çıkmaya başladım” ifadelerini kullandı. 

BAŞKALARINA ÖRNEK OLMAK İSTİYOR

İlk kitabının ardından hayatının değiştiğini, insanlarla iletişiminin arttığını ve özgüven kazandığını kaydeden Berkan Ali Vural, ikinci kitabı ile kendisi gibi tüm engelli insanlara örnek olmak istediğini söyledi.  Küçüklük hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden Vural, şunları söyledi: “Küçükken hep yazarlara özenirdim. Keşke ben de onlar gibi kitap yazsam imza günleri düzenlesem, okurlarıma imza atarken hiç yorulmam diye düşünürdüm. Sonunda hayalim gerçek oldu. Kitap fuarında ben de bir yazar olarak imza dağıttım. Bir sürü insanla tanıştım. Güzel anılar biriktirdim.  Yeni kitabıma başladım. Bu kitapla örnek olmak istiyorum. Ben yapabiliyorsam bir başkası da yapabilir. Engeli ne durumda olursa olsun yapabilir. Başarmayacağımız hiçbir şey yok.”

O BENİ GÜÇLÜ BİR ANNE YAPTI

2 çocuk annesi 34 yaşındaki Maviş Düzgüner, engelli oğlu Berkan Ali Vural’ın çabasının kendisini de hayata bağladığını ve güçlü bir anne olduğunu dile getirdi. ‘Yeri geldi arkadaşım yeri geldi oğlum oldu’ diyen anne Maviş Düzgüner, oğlunun kitap çıkarmadan önce zor günler geçirdiğini ifade ederek, “Berkan kitap yazmadan önce çok içe kapanıktı. Evden dışarı çıkamıyordu. Kendimi nasıl ifade ederim diye düşündü. Kendini şiirlerine verdi. Kitap yazarak kendisini daha iyi ifade etti. Özgüveni arttı, hayata daha çok bağlandı. Etraftan da olumlu tepkiler alınca ikinci kitabına yöneldi. Berkan çok pozitif bir çocuk, kendimi nasıl daha verimli bir hale getirebilirim diyen bir çocuk. Beni de hayata bağladı. Yeri geldi benim arkadaşım oldu, yeri geldi oğlum oldu. Hiçbir zaman pes etmedik ve etmeyeceğiz de. Onun çabası beni de mutlu ediyor. Berkan iyi ki benim oğlum, durmadan hedefine gitti. Bu da benim güçlü bir anne olmama sebep oldu. Berkan bizlerin emeklerini boşa çıkarmadı, her zaman gururlandırdı” diye konuştu.

HABER: Zafer SAMANCI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bizi eleştirenlerin sorumluluk alma zamanı geldi"
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması
Serkan Kırıntılı'nın menajerinden transfer açıklaması