Yargıtay’dan Meram Belediyesi’ne kötü haber

Yargıtay'dan Meram Belediyesi'ne kötü haber

Yargıtay hukuk genel kurulundan Meram Belediyesi'ne kötü haber geldi: “Gedavet mağduru tüketicilere karşı Meram Belediyesi sorumludur” kararına vardı.

16 Kasım 2019 - 13:31 - Güncelleme: 16 Kasım 2019 - 14:42

2006 yılında yapımına başlanıp 2009 yılında tamamlanmak üzere Meram Belediye Başkanlığı ile Boytaş Boyacıoğlu İnşaat San. Tic. A.Ş. ortak girişimi ile yapımına başlanan fakat halen tamamlanamayıp arkasında yüzlerce mağdur bırakan proje ile ilgili Yargıtay Hukuk Genel Kurulundan mağdurları sevindiren bir karar geldi.

Yargıtay, "Şirketle birlikte Belediye de sorumludur" dedi.

Hukuk Genel Kurulu Kararında;

"Davalılar arasındaki 20.06.2006 tarihli 'Kozağaç Mahallesi Kat Karşılığı İnşaat Yapım İşi' başlıklı sözleşme gereğince davalı Şirket tarafından davalı Belediyenin taşınmazı üzerinde inşa edilecek toplam 512 daireden, inşaatın yapım işi karşılığında 128 tanesinin davalı Şirkete ait olacağı kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda davalı Şirket dairelerin bir kısmını davacının da aralarında olduğu tüketicilere satmış, sonrasında davalılar arasındaki ihalenin 17.08.2011 tarihinde feshedilmesi nedeniyle davalı Şirket eliyle inşaatların tamamlanması mümkün olmamış, eldeki dava ile bu nedenle doğan zararın hem Şirket hem Belediyeden müştereken ve müteselsilen tazmini istenmiştir.

Davalı Belediye satış sözleşmesinin tarafı değil ise de Kozağaç Gedavet Konutları isimli projenin reklam, ilan, broşür ve diğer tanıtım faaliyetlerinde Belediyenin ismi ve logosu davalı Şirket ile birlikte, yan yana yer almış, inşaatın Belediye ile işbirliği içerisinde yürütüldüğü açıkça vurgulanmış, bizzat o dönemin belediye başkanının söz konusu proje ile ilgili demeçleri halka duyurulmuş, inşaatın Belediyenin öncülüğünde yapıldığı pek çok tanıtım materyalinde vurgulanmış, yerel ve ulusal gazetelerde, haber sitelerinde aynı hususlar belirtilerek projenin reklamı yapılmış, Belediyenin internet sitesinde dahi projenin kendilerinin öncülüğünde inşa edileceği bildirilmiş, inşaatın açılışında bizzat Belediye Başkanı yer almıştır. Tüm bu hususlar proje ile ilgilenen alıcılarda inşaatın Belediyenin güvencesi altında yapıldığı hususunda haklı ve korunmaya değer güven oluşturduğu açıktır. Davalı Belediye tarafından diğer davalı yüklenici Şirket’e tanıtım materyallerinde belediyenin isminin kullanılmaması yönünde ihtarlar gönderildiği, bu nedenle sorumluluklarının bulunmadığı savunulmuş ise de, bu yönde kamuoyuna yapılmış herhangi bir bilgilendirme mevcut olmadığı gibi, tam tersine yalnızca ilan ve broşürler değil pek çok iletişim platformunda da Belediyenin desteğinin varlığı benimsenmiş, Belediyeye ait bilboardlarda ve çöp kamyonlarında dahi, arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi gereği Belediyeye ve davalı Şirkete düşecek daireler arasında hiçbir ayrım gözetilmeksizin, projenin Belediye-Şirket işbirliği ürünü olduğu görüntüsü yaratılmıştır.

Sonuç itibariyle yerel mahkemenin satış sözleşmesinin davalı Şirket tarafından ifa edilememesi nedeniyle diğer davalı Belediyenin güven sorumluluğu gereğince davada sıfatının bulunduğu yönündeki direnme gerekçesi usul ve yasaya uygun olup yerindedir" denildi.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Av. Şamil Şenalp'in takip edip kazandığı dava sonunda alınan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı Belediye’nin ismine güvenerek Gedavet Konutları projesine dahil olan tüketiciler için emsal nitelik taşıyor. Meram Belediyesi tüketicilerde haklı bir güvenin oluşmasına neden olduğu proje sebebiyle doğan mağduriyeti gidermek durumunda kalacak.

KONYAOLAY/Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
İş adamı Yakup Küçük hayatını kaybetti
Covid'de günlük test sayısı artıyor
Covid'de günlük test sayısı artıyor