Yağmur duasına çıkan çiftçi perişan

Yağmur duasına çıkan çiftçi perişan

Yağışların yetersizliği nedeniyle yağmur duasına çıkan çiftçiler, borçların ertelenmesini değil, afet hasarları fonundan hibe desteği istiyor

26 Mayıs 2021 - 18:02 - Güncelleme: 26 Mayıs 2021 - 23:24

Konya Ovası'nın uzantısı olan Niğde İli, Ulukışla İlçesi Güney köyünde 56 bin dönümlük ekili arazi kuraklık nedeniyle zor günler yaşıyor.

Kuraklık nedeniyle ekinleri biçilmez durumda olan civar köylerin çiftçilerini Güney köyü muhtarı Adnan Dilmen yağmur duası için köyüne davet etti. Burada konuklara yemek ikram edildi, ardından yağmur duası yapıldı.

Bölge çiftçilerinin ekili arazileri, son yılların en kurak dönemini yaşadığını belirten Dilmen, "Borçla boğuşan, bu insanların çaresizliğini görmek ciddi anlamda insana üzüntü veriyor. Çiftçilerin ortak dileği; borçlarının ertelenmesini değil, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca afet zararları fonundan hibe olarak destek verilmesi yönündedir. Çiftçiler buna çözüm bulunmadığı takdirde tarımla ilgili bir sonraki yıllarda tarlaların boş kalacağını ifade ediyor" dedi.

Yılların tarım çiftçisi olduğunu söyleyen Abdullah Aydın, “Benim 750 dönüm ekili arazim var. Bu yıl tarlama biçer-döver girmez diyorum. Şu anda masraf olarak 65 bin Tl borcum var. Borcun ertelenmesi halinde faiz işleyecek, benim zararım iki katına çıkacak. Sertifikalı tohumu 3250, Bahar gübresi 3050, Güz gübresi 3000, mazotu7500 Tl den aldım, Biçer-döver dönümünü 20 Tl den hasat edecek.  60 bin Tl olan borç’um katlanarak 160 bin Tl olacak. Devletimiz bizim derdimize derman olsun ve bizim feryadımızı duysun” diye dert yandı.

Duaya katılan tüm çiftçiler, “Bu durumun siyasi bir yönü yoktur. Bu konuda biz devletimizi yanımızda görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER: İdris YAVUZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zazadın Hanı'nda düğün
Zazadın Hanı'nda düğün
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs rakamları açıklandı