Van Valiliği’nden, Davutoğlu yasağı iddiası!

Van Valiliği'nden, Davutoğlu yasağı iddiası!

Van Valiliği'nin 15 gün süreyle gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını yasaklanması kararının, Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'na Van'ın Erciş ilçesi ziyaretinde gösterilen ilgi nedeniyle alındığı ileri sürüldü

16 Ekim 2021 - 13:56 - Güncelleme: 16 Ekim 2021 - 14:16

Ağrı Programından sonra 3 günlük ziyaret kapsamında Van'a geçen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cuma namazı sonrası Ercişlilerin yoğun ilgi ve sevgisiyle karşılaştı. Ortalık birden adeta miting alanına dönerken, Davutoğlu toplanan çok sayıda vatandaşa hitaben "Çiftimiz dertli, esnafımız dertli. Emeklimiz geçinemediğini söylüyor. İşte biz bütün bölgenin dertlerine çözüm olmaya geliyoruz, bu toprakları bereketlendirmeye geliyoruz" diye seslendi.

Bir esnafın kendisine hiç siftah yapmadan dükkanı kapattığını söylediğini aktaran Davutoğlu, "Burada size söz veriyorum, sizin hak ve hukukunuzu üç beş müteahhide yedirenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Bizim yüreğimiz Van’ın, Ercişlinin yüreğiyle atıyor. Sizler bizi unutmadınız. Bizler de sizi unutmadık. Karamsarlığa kapılmayın. Sizin desteğinize, sizin dualarınıza ihtiyacımız var. Ailenize 'Serok Ahmet'in selamı var' deyin" diye seslendi.

Van'ın Erciş İlçesi'nde Davutoğlu'na gösterilen büyük ilgi sonrası, Van Valiliği tarafından 15 gün süreyle gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının yasaklanması kararı alındı. Kararın, Erciş halkının Davutoğlu'na gösterdiği ilden dolayı alındığı iddia edildi.

Van Valiliği'nin internet sitesinde yayımlanan 15.10.2021 Tarihli Yasaklama Kararında "Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; Van ili coğrafi sınırları içerisinde 16/10/2021 tarihinden geçerli 30/10/2021 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun 17. Maddesine istinaden YASAKLANMIŞTIR. İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında MÜLKİ İDARE AMİRİNİN İZNİNE BAĞLANMIŞTIR. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

Kararın Van Erciş'te Davutoğlu'na gösterilen yoğun ilginin ardından gelmesi, "Davutoğlu'nun Van merkezde düzenleyeceği programlara halkın yoğun ilgisi, iktidarda korkuya sebep oldu" yorumlarına sebep oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Koronavirüste vefat sayısı 200 sınırında
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı
Mevlana'yı Anma Törenleri başladı