Vali Toprak’tan Gökcem’e anlamlı ziyaret

Vali Toprak'tan Gökcem'e anlamlı ziyaret

Gökcem Konya Down Cafe’yi ziyaret ederek burada istihdam edilen özel gençlerle uzun süre sohbet eden Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Gördüğüm en güzel mekan. Burayı anlatacak kelimeler kifayetsiz kalıyor” dedi

07 Kasım 2019 - 12:37

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve eşi Dr. Funda Toprak, davet üzerine geldiği Gökcem Konya Down Cafe’de oldukça duygulu anlar yaşadı.

Cafe’de istihdam edilen 10 daimi ve 1 stajyer Down Sendromlu gençlerin başarısı karşısında büyük gurur duyduğunu ifade eden Vali Toprak, Gökcem Konya Down Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü Derneği kurucusu Uğur ve Yasemin Devecioğlu’ndan kurum hakkında bilgi aldı.

Yasemin Devecioğlu Vali Toprak’a verdiği bilgide, “Yaklaşık 14 yıl önce kendi oğlumuz Gökhan ve oğlumuz ile aynı durumda olan gençlerimizin eğitimi ile başlattığımız çalışma bu gün harika bir boyuta ulaştı. Gökcem Cafe, özel gereksinimli gençlere fırsat eşitliği sağlayarak iş istihdamlarını sağlamak amacıyla kurulmuş bir yer olmasına rağmen hiçbir zaman sınırlı sayıda özel gereksinimli gencin iş istihdamlarının sağlanmasını düşünmedik. Gökcem Kafe ve Restaurant da özel gereksinimli gençlere meslek öğretilerek eğitimlerini tamamlayan gençlerimizin ilk olarak ilimizdeki sonrasında ise farklı şehirlerde farklı işletmelere yerleştirilmesini hedefledik. İşletmemizde şu anda 10 daimi 1 Stajyer olmak üzere 11 özel gencimiz çalışmaktadır. Bir zamanlar ailelerine yük olan bu gençlerimiz şimdi aldıkları maaş ile ailelerini geçindirecek boyuta ulaşmışlardır, ayrıca kendi sigortalarından anne ve babaları da faydalanmaktadır. Her şeyden önemlisi ise bu gençlerimizin 10 yılda emekli olarak normal bir emekli işçi ile aynı emekli maaşını almaları ve bir ömür boyu hiç kimseye yük olmadan hayatlarını devam ettirme imkanına da sahip olmalarıdır. Ocak 2016 tarihinde korumalı işyeri statüsü kazanan Gökcem Cafe & Restaurant korumalı iş yeri olma özelliğiyle ilimizde, hizmet sektöründe çalışan korumalı işyeri olma özelliğiyle ise Türkiye’de ilk olma özelliği taşımasına rağmen ne yazık ki gereken ilgi ve desteği göremiyoruz. Dernek olarak bu tür gençlerimizi eğiterek, topluma kazandırılmasının yanında kendi ayakları üzerinde durarak geçinmelerini sağlamak için elimizden geleni yapmaktayız. Özel bireylere olan ön yargıların giderilmesinin yanında, toplumun tutumunun olumlu yönde değiştirilmesi, özel gereksinimli bireylerin başarılarının topluma fark ettirilmesi amacıyla düzenlediğimiz eğitimler sayesinde Down Sendromlu yavrularımız kendilerini kanıtlama imkânı buldu. Sizlerden bize değil burada tüm umutlarını bu işletmenin ayakta kalmasına bağlayan yavrularımız için gereken desteği vermeniz” dedi.

BENİM MEKANIM BUNDAN SONRA BURASI

Ziyarette Vali Cüneyit Orhan Toprak down sendromlu gençlerle sohbet ederek, “Gökcem kadar daha güzel bir yer olamaz. Hayırlı bir hizmet veriliyor. Bundan sonra benim mekânım burası ve buradaki gençlerle birlikte olacağım. Toplum olarak özel gereksinimli vatandaşlarımıza sahip çıkmak hepimizin bir görevidir. Bu gençlerimizi topluma kazandırmak kadar güzel ve hayırlı bir iş olamaz. Böylesi bir kurumu Konya’ya kazandırdıkları için Uğur Devecioğlu ve eşi Yasemin Devecioğlu’na teşekkür ederek, kutluyorum. Her zaman buradaki down sendromlu gençlerimizin yanında olup, onların her sorunuyla yakından ilgileneceğim. Onlara her zaman devletin kapısı açıktır. Valilik olarak bu mekana sürekli destek olacağız. Bundan yavrularımızın endişesi olmasın” diye konuştu.

Ziyaret sırasında tüm gençler ile yakından ilgilenen Vali Toprak ve eşi, kurumu gezdikten sonra gençler Vali Toprak'a plaket verdi ve kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hadim'de kiraz bahçelerinde kar tehdidi
Hadim'de kiraz bahçelerinde kar tehdidi
CHP'lilerden engellilerin sorunlarına dikkat çeken ziyaret
CHP'lilerden engellilerin sorunlarına dikkat çeken ziyaret