Vali Toprak’tan gençlere kutlama

Vali Toprak'tan gençlere kutlama

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, gençlerin ve Türk milletinin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik etti

18 Mayıs 2020 - 13:52

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet ile taçlanacak bağımsızlık mücadelesini başlattığı gün olan 19 Mayıs 1919'un dünyaya örnek destansı bir kurtuluş mücadelesi olduğunu belirten Vali Toprak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"19 Mayıs, vatanımızın işgalci kuvvetlerce taksim planlarının yapıldığı bir dönemde, yüzyıllardır hür yaşamış yüce bir millet olarak, kimsenin esareti altında olamayacağımızı, onurumuzla, özgür ve bağımsız yaşama kararlılığımızı tüm dünyaya gösterdiğimiz mücadelenin ilk kıvılcımının atıldığı gündür. Bu kıvılcımla Kurtuluş Savaşımız fiilen başlamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan sürecin ilk adımı atılmıştır.

“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına” inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’le taçlanacak bağımsızlık mücadelesini 19 Mayıs 1919’da başlatmış, Türk Milleti de hürriyetini zincire vurmak isteyen işgal ve çıkar planlarına karşı, büyük ve destansı bir kurtuluş mücadelesi sergileyerek elde ettiği muazzam zaferle, azim ve inancını aynı hedefte birleştirip, yekvücut olarak hareket ettiğinde karşısında hiçbir gücün duramayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir.

Milli benliğine sahip çıkan, kendi tarihini, kültürünü bilen ve değerlerini yeni nesillere aktarabilen milletler ilelebet yaşayacaktır. Bunun en büyük ispatı aziz Türk milletinin şanlı tarihidir.

Tarihimiz, milletimize Anadolu topraklarının kapılarının açıldığı Malazgirt Zaferi, bu eşsiz vatan topraklarının artık ebedi Türk yurdu olduğunun tescil edildiği Miryokefalon Zaferi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında kazanılan Kurtuluş Savaşı gibi nice eşsiz zaferle doludur.

Geleceğimizin teminatı sevgili gençler! Uğrunda can veren binlerce Mehmet’in eşsiz mücadelesiyle kazanılan bu vatan ve Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanet edildi. Sizlerin Ülkesine ve milletine karşı sorumluluklarını bilen, yüksek ideallere sahip bir nesil olarak yetişmeniz dün olduğu gibi gelecekte de Cumhuriyetimizin bekasını güvenceye kavuşturacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; bu cennet vatanı bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, saygı ve şükranla anıyor, siz sevgili gençlerimizin, Konyalı hemşehrilerimin ve aziz milletimizin ‘19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Toplam vakaların yüzde 80'i iyileşti"
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi
KOSKİ yüksek fatura paylaşımlarına açıklık getirdi