Vali Toprak: Beyşehir turizmini dünyaya tanıtacağız

Vali Toprak: Beyşehir turizmini dünyaya tanıtacağız

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Beyşehir ilçesinde tarihi Kubadabad Sarayları ile Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nu ziyaret etti, Beyşehir Gölü'nün etrafını gezdi.

14 Mayıs 2020 - 16:19

Vali Cüneyit Orhan Toprak, Beyşehir ziyaretinde kendisine eşlik eden Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir ve Belediye Başkanı Adil Bayındır'la birlikte bazı tarihi mekanları ziyaret etti. Vali Toprak, "5-10 seneye kadar ben herkesin kafasındaki imajdan çok farklı bir Konya'nın sadece Türkiye'ye değil, dünyaya da bir vitrin olacağından adım gibi eminim" dedi.

Toprak, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, tabiatın canlandığı, mevsim olarak da en güzel günlerin yaşandığını vurgulayarak, "Sadece Konya'nın değil ülkemizin her köşesi, bu nisan ve mayıs ayını, tabiat güzelliklerimizin azami derecede sunulduğu bir ortamda geçiriyor. Konya'mızda bundan fazlasıyla nasibini alıyor. Şu anda bulunduğumuz kısımlarda özellikle gölün olması, üç bin metrenin üzerinde zirveler, karlı dağların aynı anda kuş cıvıltılarıyla beraber olması gerçekten tadına doyulmaz bir ortam sağlıyor bize" ifadelerini kullandı.

Konya'nın güzelliklerini ilçe ziyaretleriyle keşfetmeye devam ettiklerini dile getiren Toprak, tarihi Kubadadab Sarayları ile Eflatunpınar Hitit Kutsal Anıtı ve Havuzu'nu da bu anlamda ilk kez ziyaret ettiğini, bu tarihi mekanların Konya ilinin çok geniş bir turizm potansiyelinin çok önemli iki parçası olduğunu kaydetti.

Toprak, "Yani ilk yirmide, otuzda diyebilirim ki Büyükşehir Belediyemiz de bununla ilgili çok ciddi projeler hazırladı. Hepsi elimizde hazır. Sayın turizm bakanımıza da, bunları gidip anlattık, arz ettik. O da bunların gerçekten turizme inanılmaz katkı sağlayacağını, çok kıymetli eserler olduğunu teyit etti ve programlarına da aldılar" diye konuştu.

Fotoğraf ve videolardan daha önce gördüğü iki mekanı canlı olarak görmenin bugüne kısmet olduğunu ifade eden Vali Toprak, yeni tip koronavirüs salgınının sosyal hayatı kısıtlamasının kendilerine biraz zaman kazandırdığını söyledi. Toprak, şöyle devam etti:

"Tabi ikisi de bir birinden kıymetli.  Eflatunpınarı da M.Ö yaklaşık 1200 yıllarına dayanıyor 3000 - 3500 yıllık geçmişi olan çok çarpıcı etkileyici bir Hitit eseri var orada, hem ibadet yapılan bir yer, hem sunumların yapıldığı  hem bir su kaynağının bulunduğu ve onların tabiri ile tanrıların ağızlarından, yüzlerinden taşları ona göre ayarlamışlar. Suların aktığı, ona karşılık da sunumların verildiği gibi böyle ritüellerinde gerçekleştirildiği çok önemli bir tarihi eser. Burası da yine öncesine baktığımızda daha evvel yaşamış olan Hititler gibi medeniyetin taşlarına kalıntılarına da rastlıyoruz, fakat daha sonra da bildiğiniz gibi 1. Alâeddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiş, yaklaşık 12-13 yılda inşa ettirilmiş bir saray, burada da 1981 yılından beri kazı çalışmaları devam ediyor.Hocalarımızın, öğrencilerimiz kontrolünde."

Vali Toprak, Beyşehir'de Beyşehir Gölü'nün de Konya ve Türkiye coğrafyasına ayrı bir güzellik sunduğunu aktarırken, şu ifadelere yer verdi:

"Biraz önce geldiğimiz yol çok güzel, tabiatla gölle, yolun maceralı olması ayrı bir önem veriyor buraya. Bir tarafı orman, çok yüksek dağlar, bir tarafı göl bir tarafta böyle tarihi eserler. Bunlar Beyşehir’in kıymetini bir kez daha gözlerimizin önüne serdi. Her tarafından, turizme kazandırılacak, kültüre kazandırılacak hatta dünyaya kazandırılacak eserlerin fışkırdığını görüyoruz. Beyşehir’den her geldiğimizde yeni bir bölümünü keşfediyoruz ve doyamıyoruz. Büyükşehir belediyemizin çok ciddi hazırlık yaptığı, her türlü ayrıntısına kadar planlanmış projeler hazır, burasıyla da ilgili Eflatunpınarıyla da ilgili diğer ilçelerimizi saymıyorum. Diğer ilçelerimizde de 40 civarında ciddi projelerimiz var. Bunların büyük çoğunluğu da kabul gördü. Bizzat Kültür Turizm Bakanımıza gidip anlattık, Bakanımız sadece bürokrat gözüyle değil, turizmci gözüyle de hangisinin gerçekten iş yapabileceği veya çok ziyaretçi kabul edebileceğini bilen birisi, detaylı üzerinde çalıştık. Eflatunpınarı, Çatalhöyük hepsi gündemimize alındı. Bir tarafımız Antalya, bir tarafımız Kapadokya, turizmin en gözde 2 mekanının tam ortasındayız. Coğrafi olarak da ulaşım çok kolay. Çatalhöyük’ten Obrukhan'a kadar ilimizin her tarafı turistik, tarihi ve kültürel eserlerle dolu. 5-10 seneye kadar herkesin kafasındaki imajdan çok farklı bir Konya’nın sadece Türkiye’ye değil dünyaya da bir vitrin olacağından adım gibi eminim."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
"Yangına sebep olan maytaplar bilgimiz dışında getirilmiştir"