Vali Özkan: Rekabet gücümüzü birlikte artıracağız

Vali Özkan: Rekabet gücümüzü birlikte artıracağız

MÜSİAD Konya Şubesi'ni ziyaret eden Konya Valisi Özkan, Başkan Okka'dan Konya ekonomisi hakkında bilgi aldı

15 Aralık 2020 - 14:42

Konya Valisi Vahdettin Özkan, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.

Vali Özkan’a MÜSİAD Konya’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Okka, 1993 yılında kurulan MÜSİAD Konya Şubesi'nin, şehrin ekonomisine ve kültürel yapısına ciddi katkı sağlayacak birçok projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Pandemi sürecinde de kurallara riayet ederek şehrin ekonomik yapısını güçlendirmek için projeler hazırlamaya devam ettiklerini belirten Okka, "Pandemi süreci, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik anlamda ciddi bir sıkıntıya neden olmuştur. Ancak sanayici ve iş adamlarımız bu zor dönemde tüm önlemlerini alarak kesintisiz olarak çalışmaya devam etmiştir. Her şeye rağmen sanayimizde çarklar dönmüştür, dönmeye devam etmektedir” dedi.

MÜSİAD’ın bu yıl içerisinde planlanmış birçok faaliyetinin pandemi nedeniyle gerçekleştirilemediğini kaydeden Okka, şunları söyledi:

"Dünyanın dört bir yanındaki iş adamları ile üyelerimizi biraraya getireceğimiz pek çok programımızı iptal etmek zorunda kaldık. Ancak, şehrimiz için projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde hizmete giren Lojistik Merkez’den sonra, sanayicilerimizin navlun maliyetlerini düşürmek ve limana demiryolu ile doğrudan erişimi sağlamak için projeler geliştiriyoruz. Diğer yandan, işsizlik ve istihdam sorunlarına çözüm açısından Milli Eğitim Bakanlığı ile okul sanayi iş birliği protokolü imzaladık, protokol çerçevesinde Kılıçarslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, sanayimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesini, mezun öğrencilerin istihdamının sağlanmasını, öğrencilere girişimcilik ruhu ile ahilik kültürünün kazandırılması ile sektörlerin rekabet gücünün artırılmasını amaçlıyoruz.”

Konya Valisi Vahdettin Özkan ise, ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal gelişiminde sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekerek, bu noktada MÜSİAD Konya'nın da önemli projelere imza attığını, şehrimizin gelişimine büyük katkı vererek, büyük sorumluluklar üstlendiğini söyledi. Özkan, şehrimize katma değer sağlayacak projelerin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Konya sanayisinin, son yıllarda, büyük bir atılım içerisine girdiğini, ihracatının hızla arttığını ifade eden Vali Özkan, “Şehrimizde üretilen ürünlerin kalitesi, uluslararası piyasada talebi artırmıştır. Bu dönemde şehirdeki firmaların uluslararası piyasada aynı sektörde birbirleriyle rekabet etmek yerine birbirlerini tamamlayıcı ürünlere yönelmeleri, böylelikle rekabet güçlerinin artırılması gerekmektedir. Bu konuda iş örgütlerine büyük görev düşmektedir. Salgınla ülke olarak topyekûn bir mücadele verilmektedir. Vatandaşlarımızın da maske, mesafe ve temizlik kuralına uyması gerekiyor. Kurallara uymayı en yüksek seviyede topyekûn bir şekilde yapacağız ki bu mücadeleyi hep beraber kazanabilelim” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Konyalı raket, İspanya'da gururumuz oldu
Alacak kavgasında galerici tabancayla öldürüldü
Alacak kavgasında galerici tabancayla öldürüldü