"Vaka sayısındaki artış nedeniyle yeni düzenleme...

"Vaka sayısındaki artış nedeniyle yeni düzenleme yaptık"

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Koç, vaka sayısında meydana gelen hızlı artış nedeni ile Konya'daki bütün hastanelerde yeni bir düzenleme yaptıklarını, ancak bütün hastanelerin hasta kabul edebileceği açıklamasının ‘Tüm hastaneler pandemi hastanesi oldu’ şeklinde yanlış yorumlandığını söyledi

18 Haziran 2020 - 13:41

Konya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, kamu, üniversite ve özel hastanelerin başhekimleri ile telekonferans görüşmesi gerçekleştirdi. Covid-19 ile mücadelede bu güne kadar yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılacak olan çalışmaların ele alındığı toplantıda artan vaka sayılarının nedenleri de detaylı bir şekilde ele alındı.

Ramazan Bayramı sonrası ve kontrollü sosyal hayat döneminin başlaması ile birlikte tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da vaka sayılarında hızlı bir yükselme olduğunu belirten Prof. Dr. Koç, “Kontrollü sosyal hayatın tam olarak benimsenememesi, taziye, nişan, asker uğurlama, gibi etkinliklerin yanı sıra sanayi ve benzeri iş yerlerinde kurallara yeterince riayet edilmemesi vaka sayılarının maalesef artışına neden olmuştur. Fakat ne olursa olsun inşallah bu dönemi de hep birlikte ağrısız ve sızısız bir şekilde atlatacağız. Çünkü Konya olarak sağlık kapasitemizin ve personel gücümüzün bu süreç için gayet yeterli olduğunu biliyoruz” dedi. Prof. Dr. Koç, pandemi sürecindeki aktif ve dinamik gayretleri nedeni ile tüm hastane başhekimlerine teşekkür etti.

Konya’daki vaka sayılarının azaldığı dönemde İl Sağlık Müdürlüğü olarak Covid-19 tanısı konan tüm hastaların tek bir hastanede tedavi altına alınarak diğer hastanelerde Covid olmayan hastaların tedavilerinde aksama yaşanmaması ve vatandaşların sağlık hizmetine kolay ulaşabilmesi amacıyla bazı kararlar aldıklarını hatırlatan Prof. Dr. Koç, şöyle devam etti:

“Vaka sayısında meydana gelen hızlı artış nedeni ile yeni bir düzenleme yaptık ve bu süreçte bütün hastanelerimizin Covid-19’lu hastaları kabul edebileceğini sizlerle paylaştık. Fakat bu konunun basında ‘Tüm hastaneler pandemi hastanesi oldu’ şeklinde yansıması oldu. Sizlerin de bildiği gibi pandemi hastanesi kuralını koymak ya da kaldırmak Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenebilen bir konudur. Bizlerin bu konuda bir yetkisi bulunmamaktadır. Sadece ilin dinamiklerine göre Bakanlığımız, il sağlık müdürlüklerine karar verme yetkisi vermiştir. Süreç içerisindeki istatistiklere göre zaman zaman yeni düzenlemeler yapılabileceğini söyledi.

TEST KARARINI HEKİMLER VERECEK

Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenen rehberlere göre Covid-19 belirtisi olmayan vatandaşlara test uygulanmayacağının altını çizen Prof. Dr. Koç, “Halk sağlığı filyasyon ekiplerimiz ve hastanelerimizde yapılan muayeneler neticesinde hekimlerimiz tarafından test yapılması uygun görülen kişilere Covid-19 testleri uygulanacaktır” diyerek, test yapılıp yapılmayacağı kararını hekimlerin vereceğini belirtti.

Toplantının ikinci kısmında hastane başhekimleri de söz alarak süreç ile ilgili yaşadıkları sorunları Prof. Dr. Koç ile paylaşarak çözüm yolları konusunda fikir alışverişinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor'da durmak yok
Konyaspor'da durmak yok
Motorine bu gece yarısından itibaren zam geliyor
Motorine bu gece yarısından itibaren zam geliyor