Uzmanlardan uyarı: Sivilce tedavisini önemseyin

Uzmanlardan uyarı: Sivilce tedavisini önemseyin

Özel Büyükşehir Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Cumbul, gençlerin ileri yaşlarda yüzlerinde iz kalmaması için sivilce tedavisini önemsemeleri gerektiğini söyledi

20 Ağustos 2021 - 13:43

Uzmanlar, günümüzde her yaş grubunda, özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin yüzde sekseninde görülen önemli bir cilt sorunu olan aknenin (sivilce) hasta yaşı ve sivilce tipi ayırt edilmeksizin tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, aksi halde yüzde iz bırakma riski taşıdığı uyarısında bulunuyor.

Konu ile ilgili açılamalarda bulunan Özel Büyükşehir Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Nesibe Cumbul, sivilce tedavisinin hasta ve hekim işbirliği ile başladığını belirtti. Hasta açısından uyum ve sabrın tedavide ilk basamağı oluşturduğunu ifade eden Cumbul, aknenin düzelmesinin uzun süreli tedaviyi gerektirdiğini,amaçlarının üç gün sonrasında geçici rahatlama değil, kalıcı iyileşmenin sağlanabilmesi olduğuna vurgu yaptı.

TEDAVİDE ETKİNLİK 4 HAFTA SONRA BAŞLAR

Akne tedavisinde ilk önce sivilcenin tipinin belirlenmesi gerektiğini belirten Dr. Cumbul, ‘‘İltihaplı, cilt altında apseli aknelerde  dıştan sürme, ağızdan antibiyotik, benzoil peroksit gibi ilaçlar gerekirken, siyah nokta, beyaz nokta gibi komedonal aknelerde retinol, retinoik asitli kremler ve izotretinoin içeren haplar kullanılabilir. Hastalar önerilen kremleri en az 8-12 hafta kullanmalıdır. Tedavide etkinlik dört hafta sonra başlamaktadır. İlk üç hafta içerisinde kullanılan ilaçlar, ciltte soyulmalara sebep olabilmekte ve aknelerde artış görülebilmektedir. Hastalarımız böyle bir durumla karşılaştığında tedavi işe yaramadı düşüncesi ile tedaviyi yarıda kesmemelidir” diye konuştu.

HASTA CİLT BAKIMINA ÖZEN GÖSTERMELİDİR

Tedaviye uyumun yanında hastanın kendi cilt bakımını yapması gerektiğini de söyleyen Dr. Cumbul, şöyle devam etti: “Günde iki kez salisilik asit, meyve asidi veya çay ağacı yağı içeren cildi ölü tabakadan arındırıcı temizleyici kullanmak cilt bakımını destekler. Gün içerisinde nemlendirici ve güneş koruyucu krem kullanmak dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Nemlendirici krem seçilirken su bazlı ve non-komedojenik olması önemlidir. Şu bir gerçektir ki akne tedavisi uzun süren,hekim tarafından planlanan ve tedavi başarısında hasta uyumunun son derece önemli olduğu bir cilt hastalığıdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Konyaspor-Alanyaspor maçının biletleri satışa çıkıyor
Hekim adayları beyaz önlük giydi
Hekim adayları beyaz önlük giydi