Usta: Konya’da koronavirüs yok denecek kadar az

Usta: Konya'da koronavirüs yok denecek kadar az

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta,"Konya'daki vaka sayımız yok denecek kadar azdır" dedi

02 Nisan 2020 - 16:19

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Konya'da görülüne koronavirüs rakamlarına yönelik açıklama yaptı. 

Usta, İl Teşkilatı'nda AK Parti İl Başkanı Hasan Angı ve Milletvekili Abdullah Ağralı ile yaptığı basın toplantısında Konya'nın sağlıktaki durumu ve koronavirüs rakamlarını değerlendirdi. 

Ülke olarak süreci başarılı bir şekilde yürüttüklerini belirten Usta, “Bu sürecin başarılı ilerlemesinin en önemli sebebi de vatandaşlarımızın kendisini izole etmesidir. Herkes birey olarak çok ciddi bir görev altındadır. Konya sokaklarına baktığımız zaman hala vatandaşlarımız hem trafik olarak hem de yaya olarak aktif halde sokaktalar. Herkes kendini pozitif bir vaka olarak değerlendirip iyi izole etmesi gerekiyor” dedi.

Konya'nın hastane kapasitesinin oldukça iyi durumda olduğunu vurgulayan Usta, şöyle devam etti:

"Konya merkezde 5 binin üzerinde yatak kapasitemiz var. Bu sayı ilçelerimizle birlikte 7 binin üzerine çıkmaktadır. Doluluk üzerine baktığımız zaman yüzde 40'lar civarındadır. Ancak bu durum bizleri rehavete düşürmesin. Hastanelerimizin bu rahatlıkla çalışmaları için çok acil durumlar dışında hastanelere gitmememiz gerekiyor. Bu süreçte raporu olan hastaların raporları sürekli hale getirildi. 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçları vefa programları kapsamında karşılanır hale getirildi. Bu hususta da Konya olarak da alınan tedbirler ile hiçbir sıkıntımız olmuyor.”

Konya’daki vakaların yoğunlukla yurt dışı ve il dışı kaynaklı olduğuna işaret eden Usta, "Konya merkezli vakamız yok denilecek kadar azdır. Dün gece itibariyle de umreden ve yurt dışından gelen vatandaşlarımızın karantina süreci bitti. Bu vatandaşlarımızın test sonuçları negatif olanlar, AFAD’ın organizasyonu ile evlerine gönderildi. Bu vatandaşlarımız evlerinde 14 gün boyunca aile hekimlerinin kontrolüyle gözetim altında tutulacaktır. Yurtlarda kalan pozitif vakalarımız ise hemen hastanelere alınıp tedavilerine başlandı. Bütün bu işler ülkemiz için iyi şartların sağlandığını gösteriyor. Bu yüzden de paniğe kapılmayalım, gereken tedbirleri alalım. Önümüzdeki süreçte vaka sayılarının artmaması için evlerimizden dışarıya çıkmamaya özen gösterelim. Bilim adamlarımız virüs ile ilgili araştırmalarına devam ediyor. Aşı ve tedavi çalışmaları devam ediyor. Ancak evden çıkar teması arttırırsak virüsün önüne geçemeyiz. Genel olarak Konya yoğun bakım üniteleri bakımından iyi durumda. İhtiyaç halinde yoğun bakım ünitelerinin artışı konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Yine ihtiyaç olduğunda normal odaları bile yoğum bakıma çevirebiliriz. Konya’da 17 adet misafirhane, otel ve tesis sağlık çalışanları için ayrılmış durumdadır” diye konuştu.

Konyalıların kurallara hassasiyetle uyarak, bu günleri birlikte atlatacağı vurgusu yapan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, da bu süreçte bütün teşkilat kademeleri olarak nöbette olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Biz Bize Yeteriz Türkiye’m" sloganıyla başlattığı kampanyanın önemli bir birliktelik projesi olduğunu dile getiren Angı, "Bu süreci belki geçmişi hatırlamak adına bir fırsat dönemi olarak, komşuluk ilişkilerimizi geliştirdiğimiz, ihtiyacı olanlara yardımcı olabilmek için kullanacağımız bir süreç olarak değerlendirebiliriz. Yeni hükümet sistemiyle Cumhurbaşkanımız liderliğinde bakanlarımızla alınan hızlı kararlar doğrultusunda bu salgını da Allah’ın izniyle en kısa zamanda atlatacağız” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı ise ulusal düzeyde ciddi bir mücadele içinde olduğumuza vurgu yaparak, salgının çıktığı ilk günden itibaren hükümetin aldığı tedbirlerin son derece kararlı ve yerinde alındığı için bunun rahatlığının yaşandığını kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüsten son 24 saatte 161 kişi hayatını kaybetti
Koronavirüsten son 24 saatte 161 kişi hayatını kaybetti
Pekdemir: Arınç'ın açıklamaları kabul edilemez
Pekdemir: Arınç'ın açıklamaları kabul edilemez