Ünlü tarihçi Mustafa Kafalı hocayı kaybettik

Ünlü tarihçi Mustafa Kafalı hocayı kaybettik

Nihal Atsız gibi Türkçü Milliyetçi fikir adamları ve yazarlarla Türkçülük hareketine destek veren Konyalı tarihçi Mustafa Kafalı, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 85 yaşında hayatını kaybetti

29 Ağustos 2019 - 00:23

Büyük Türkçü ve tarihçi Mustafa Kafalı bu akşam 19.30 sularında evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Uzun süredir tedavi gören Konyalı tarihçi Mustafa Kafalı, 85 yaşındaydı.

Kafalı, 70'li yıllardan beri Türkçü hareketin içerisinde yer aldı. Başta Nihâl Atsız olmak üzere Türkçü-Milliyetçi fikir adamlarıyla derin dostluklar kurmuş, bu harekete uzun yıllar hizmet vermişti.

MUSTAFA KAFALI KİMDİR?

1934 yılında Konya'da doğdu. Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü'nde yaptı. 1960 Aralık ayında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Umumî Türk Tarihi Kürsüsü'ne asistan olarak girdi. "Ötemiş Hacı'ya Göre Cuci Ulusu'nun Tarihi" adlı tezi ile Aralık 1965 yılında doktor unvanını aldı. 1971-1972 yıllarında bir yıl, üniversite kontenjanıyla Londra'ya giderek ilmi incelemelerde bulundu. Yurda dönüşünde tamamladığı "Altın-Orda Hanlığı'nda Sayın Han Sülâlesi Devri (1227-1360)" adlı tezi ile 1973 Kasımı'nda doçentlik ünvanını aldı. 1974 Kasımı'ndan itibâren, mebsûb olduğu Türk Tarihi Kürsüsünün 3-6. sömestr öğrencilerine, sırasıyla: Altın-Orda ve Çağatay Hanlıklarıyla, İlhanlı Devleti; 7-8. sömestr talebelerine ise, Timur ve Timurlular tarihi; ayrıca Tarih Metodu derslerini verdi; "Kaynaklar" ve "Osmanlıca Metinler" üzerine seminer çalışmaları yaptı. 1975-1977 ders yıllarında Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde davetli öğretim üyesi olarak tedrisatta bulundu. Profesörlük takdim tezi olarak sunduğu "Çağatay Hanlığı (1227-1345)" adlı eseriyle 24 Mayıs 1982'de bu unvanı aldı. Türk Tarih Kurumu üyesi. İngilizce ve Rusça biliyordu.

ANKARA'YA DEFNEDİLECEK

Mustafa Kafalı’nın, cenazesinin 30 Ağustos Cuma günü Cuma namazını takiben Kocatepe Camisi'nden kaldırılacağı ve Gölbaşı'nda defnedileceği bildirildi.

VASİYETİ NEYDİ?

Mustafa Kafalı'nın vasiyetinin Mustafa Kemal Atatürk'ün başkenti Ankara'da defnedilmek olduğu bu yüzden Kafalı'nın naaşının memleketi Konya'ya değil, Gölbaşı'nda defnedileceği öğrenildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Prof. Dr. Mustafa Kafalı’nın vefat haberinin ardından merhum Kafalı’nın evine giderek eşi Sevgi Hanım ve Kafalı ailesine taziye dileklerini iletti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Vaka sayısı 1000'in altına indi
Vaka sayısı 1000'in altına indi