Ulusal Kadın Çevre Çalıştayı Konya’da yapıldı

Ulusal Kadın Çevre Çalıştayı Konya'da yapıldı

Konya'da Ulusal Kadın Çevre Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, çalıştaydaki amaçlarının çevre temizliğini kadın eliyle yaygınlaştırmak olduğunu söyledi

04 Mart 2020 - 21:13 - Güncelleme: 04 Mart 2020 - 21:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Sıfır Atık Projesi"ne destek amacıyla Sürdürülebilir Çevre Derneği (SÜÇEV), Konya Valiliği ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi tarafından Ulusal Kadın Çevre Çalıştayı düzenlendi.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştayda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, üretim ve tüketim basamaklarında kadının önemli bir rol model olduğunu belirterek, "Çevre, insanın bugünü ve geleceği demektir. İnsanla çevre mutlak ilişki halindedir. Bu etkileşim insanı ayakta tutar. İnsana mutlu ve huzurlu bir hayat sunan da çevresidir. Çevreyle kendisi arasındaki bu yakın bağı görmeyen, çevreyi yok ederse kendini de yok edeceğini fark edemeyen insan neden bu hataya düşmüştür? Çünkü insan çevrenin manevi boyutunu unutmuştur. Çevre, en küçük karıncasından en büyük dağına, yıldızına ve güneşine varana kadar bir bütündür. Ayrıca çevre, yeryüzünde ve gökyüzünde hiçbir şeyin boşuna yaratılmadığını söyleyen bir Yaratıcının ürünüdür. Çevre bilinçle, farkındalıkla, gönüllülükle ve yürekle korunur. Elbette hukuki kurallar bu bağlamda çok önemlidir ancak tek başına yeterli değildir. Çevreyi kadından ayrı düşünmek de mümkün değil. Bu çalıştaydaki amacımız da çevre temizliğinin kadınlarımız eliyle yaygınlaştırılmasıdır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının "Sıfır Atık-Sıfır İsraf" sloganıyla çalıştığına işaret eden Martı, bu kapsamda yaklaşık 1 milyon kadına eğitim verildiğini söyledi.

SÜÇEV Başkanı Ahmet Ziya Gündüz de sadece fiziki çevre koşullarıyla ilgilenen bir sivil toplum kuruluşu olmadıklarını, çevreyi bir bütün olarak gördüklerini kaydetti.

Konuşmasında kadınların önemine dikkat çeken Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak'ın eşi Dr. Funda Toprak ise emeği geçen herkese teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TFF maç saatlerinde değişiklik yaptı
TFF maç saatlerinde değişiklik yaptı
Gizemli Amerikalı sınır dışı ediliyor
Gizemli Amerikalı sınır dışı ediliyor