Üçler ve Musalla mezarlıkları define kapatıldı

Üçler ve Musalla mezarlıkları define kapatıldı

Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile define kapatılan Musalla Mezarlığı ile Üçler Mezarlığı'nda bazı durumlarda ve belirlenen şartlara göre define izin verilebilecek

01 Nisan 2021 - 17:30

Konya’nın Karatay İlçesinde bulunan Üçler Mezarlığı ile Selçuklu İlçesinde yer alan Musalla Mezarlığı'nın kapatılmasına yönelik Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Şubat ayı toplantısında aldığı karar, bugün itibariyle uygulamaya geçti.

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, şehrin merkezindeki iki büyük mezarlığı, kapasitesi yüzde 99 oranında doluluğa ulaştığı için Şubat ayı toplantısında define kapatma kararı almıştı. Karar bugün itibariyle uygulanmaya başlanarak, mezarlıklar define kapatıldı.

Karar gereği, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Musalla ve Üçler mezarlıklarına defin yapılamayacak. Ancak bazı şartlarda defin yapılabilecek.

Alınan karar ile defin yapma şartları şu şekilde belirlendi:

"Mevcut mevtanın defninden en az beş yıl süre geçmesi şartıyla mezar üzeri defin yapılabilir. Mevcut mevta üzerine defin için, mevcut mevtanın 1. derece akrabalarından en az bir kişinin (Anne, Baba, Çocuklar, Eş) muvafakati alınmalıdır. 1. derece akrabalarından sağ kimsenin bulunmaması durumunda, 2. derece akrabalarından (Dede, Nine, Torun, Kardeş) ez az bir kişinin muvafakati alınmalıdır. Muvafakati alınan mevta üzerine aşağıdaki kişilerin defnine müsaade edilir.

a) Mevtanın Usul’üne (Baba ve Dedeler, Ana ve Nineler),

b) Mevtanın Füru’una (Çocuklar, Torunlar),

c) Mevtanın kardeşlerine,

d) Mevtanın eşlerine,

Öte yandan aynı mezara üst üste beşten fazla defin yapılamayacak."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bizim Çocuk Dergisi yayında
Bizim Çocuk Dergisi yayında
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı
TOKİ Mustafa Çetin İlkokulu Kan Bağışı için film yaptı