TYB’den Şeb-i Arûs Haftası’nda Mevlânâ ve Yesevî...

TYB’den Şeb-i Arûs Haftası’nda Mevlânâ ve Yesevî Konferansı

Ahmet Yesevi ve Divan-ı Hikmet üzerine çalışmaları ile tanınan Dr. Hayati Bice, TYB tarafından düzenlenen konferansta Hoca Ahmet Yesevi'yi anlattı

08 Aralık 2019 - 12:59

TYB Konya Şubesi, 746.sı düzenlenen Şeb-i Arûs haftası nedeniyle düzenlediği programda Ahmet Yesevî'yi andı. Ahmet Yesevi ve Divan-ı Hikmet üzerine çalışmaları ile tanınan Dr. Hayati Bice'nin konuşmacı olarak katıldığı konferansta "Tasavvuf Günümüze Ne söyler" konusu ele alındı.

Divanı Hikmet’in en kapsamlı baskısı olan 256 Hikmetin yer aldığı kitabı hazırlayan Dr. Hayati Bice, Kılıçarslan Konferans Salonunda yaptığı sunumda Ahmet Yesevî Türbesi hakkında bilgi verdi. Konuşmasını görsel malzemelerle destekleyen Dr. Bice, Komünizmin hakim olduğu dönemlerde Yesevî’nin türbesinin bulunduğu külliyenin bir süre “Ataizm Müzesi” olarak görev yaptığını belirterek, “Ama komünist idare sırf reklam olsun diye bu yapının ayakta kalması için bakım yaptırdı ve bunu propaganda aracı olarak kullandı” dedi.

Konferansın ikinci kısmında ise özelde Yesevî ve Mevlâna genelde İslâm mutasavvıflarının bugünün insanına sunduğu imkânlar dile getirildi. Günümüzdeki çocuk ve gençlerin manevî hayatını olumsuz yönde etkileyen faktörlerin yol açtığı bunalımların çözümü noktasında tasavvuftan nasıl bir reçete üretilebileceği üzerinde duruldu. Batı dünyasının kültür ürünlerinin oluşturduğu yabancılaşmaya karşılık Yesevî ve Mevlâna gibi Allah dostlarının eserlerinden hazırlanacak kitapların ve film vb. ürünlerin önemi vurgulandı. Konferansın sonunda ise insanların maneviyatına zarar veren sahte mürşitlere karşı hikmetlerde yapılan Yesevîce uyarılara dikkat çekildi.

Konuşma sonunda Dr. Hayati Bice’ye TYB Konya Şubesi Onursal Başkanı Ahmet Köseoğlu günün anısına bir plaket takdim etti. Prof. Dr. Nazmi Zengin, Doç. Dr. Sefer Solmaz ve Dr. Öğretim Üyesi Hacı Ahmet Şimşek tarafından kitap takdim edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Mehmet Ekin'in babası vefat etti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
Son 24 saatte 207 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti