Tuz Yolu uluslararası trekking güzergahı oldu

Tuz Yolu uluslararası trekking güzergahı oldu

Konya’nın Bozkır ilçesinden başlayarak Antalya’nın Akseki ilçesinden Gündoğmuş’a giden antik yol doğa ve trekking severler için uluslararası işaretlerle işaretlenerek kullanıma hazır hale getirildi

13 Haziran 2021 - 12:16 - Güncelleme: 13 Haziran 2021 - 14:36

Konya'nın Bozkır İlçesi ile Antalya'nın Gündoğmuş İlçesi arasında yer alan antik çağda yöre insanlarının ticaret ve yağma amaçlı kullandığı yollar, bölge insanına turizm ve ekonomi anlamında büyük fayda sağlayacak.  

Türkçe öğretmeni, doğa yürüyüşçüsü ve profesyonel dağcı Mehmet Gültekin, kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği Via Sebaste (Isauriavetus) Tuz Yolu’nun son hazırlıklarını tamamlayarak uluslararası bir trekking güzergahı olmasını sağladı.  

Yapılan çizimleri ve kitap çalışmaları sonrasında konum servisleri üzerinde yayınlanması sonrasında yerli ve çok sayıda doğa tutkunu ve yürüyüş meraklılarını bölgeye çekerek, 5 yıllık bir zaman diliminde ekonomik ve turizm anlamında büyük katkı sağlaması bekleniyor.  

Gültekin, antik yol çizimleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Doğa yürüyüşçüsü ve profesyonel anlamda dağcıyım. Ülkemizde ve çok sayıda ülkede yürüyüşler ve dağ tırmanışları gerçekleştiriyorum. Ülkemizde antik yolları referans alan çok fazla yol var. Bu yollar ülke ve bölge insanına turizm anlamında ve ekonomik anlamda çok kazanımlar sağladı.

Ben de kendi ilçem Bozkır’ı da içine alacak antik ismiyle isauria bölgesinde bir yürüyüş yolu düşündüm. Tuz Yolu 'Via Sebaste' Antik Roma Yolu bu bölgedeki tüm yollara verilmiş bir isimdir. Via Latincede yol demek Sebaste İmparator Augustus’un (MÖ 27-MS 14) yunanca dişil karşılığı yani bu yolun İmparator yolu anlamına geldiğini belirtiyor.  

İmparatorlar kenti İsauria Vetus (Bozkır) 430 yıl Bizans imparatorluğunu yönetti. İmparator Leon gibi birçok imparator ve savaşçı bu bölgeden Bozkır’dan çıkarak İmparatorluğu yönetti.  Bu yol bizim için çok önemli. Yolun çizimini yaparken antik yol güzergahlarına bağlı kalmaya çalıştım ancak özellikle Bozkır ve Dereköy arasındaki antik yol güzergahına kara yolu yapıldığı için onun hemen yanından doğanın içinden geçen güzel bir yol bağladık.  

Bu antik yol Konya’nın Bozkır İlçesi'nden başlayıp Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi'nde bitiyor. Bu antik yolun çok alternatifi var ama bizim çizimini yaptığımız yollar özellikle Antik çağda bölge halkları tarafından aktif olarak kullanılan yollardı. Bu yolları kullanıp kaçakçılık yaparak İsauria’lılar elde ettikleri ganimetleri ve ticaret mallarını önce eski isauria, İsauria Vetus’a ve daha sonrasında da yeni isauria olan İsauria Nova’ya (Zengibar Kalesi) getirirlerdi. Bu yolları bölge insanı aktif kullanıyordu özellikle bu güzergahta gemi yapımında kullanılan sedir ağaçların taşınması da bu yoldan sağlanırdı.

Yolumuzun çizimlerini bitirdik ve wikiloc kayıtları da hazırlandı. Yakında Via Sebaste Tuz Yolu Antik Roma İsauria Yoluyla ilgili kitabımızda çıkacak. Bu kitapta da yolla ilgili tüm bilgiler yer alacak. Bu yol 11-12 günlük bir yürüyüş yolu, diğer antik yollar 5-6 gün sürüyor, ancak o yolların geçtiği güzergahlar asfalt yollarla çok fazla kesiştiği için bu yolumuz daha güzel oldu. Yürüyüş yapmak isteyenler bu tarz yolları daha çok sever.

Çizimini bitirdiğimiz uluslararası trekking işaretleriyle belirtilmiş bu antik yollu Bozkır’dan takip edenler Gündoğmuş İlçesine, Gündoğmuş'tan takip edenler ise Bozkır’a ulaşabilirler.  

Bu yollarda gezmeyi sevdiğim için ve memleketimize katkımız olsun diyerek bu yolu hiçbir ücret almadan ve masraflarını da kendi cebimizden harcayarak tamamladım. Bu yolları giderken kendi aracımı kullandım ve ilk kez tanıştığımız yöre insanına aracımı ve anahtarımı verip beni şu saatte buradan alır mısınız diyerek çizdiğim rotalardan kendi dönüşümü sağladım. 

Bin bir emekle yaptığımız ve doğayla başbaşa bir rota olan yolumuza tüm doğa sever ve trekking tutkunlarını beklerim.”

HABER: Yakup ÇETİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Koronavirüste günlük vaka sayısı 10 bini geçti
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı
Yeniden Refah Partisi bayramlaştı