“Türkiye - Kazakistan arasındaki ticaret hacmi artırılmalı”

“Türkiye - Kazakistan arasındaki ticaret hacmi artırılmalı”

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen Türkiye - Kazakistan B2B Programı kapsamında kente gelen 40’ı aşkın Kazakistanlı iş adamının katıldığı gala programında iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiği vurgulandı

06 Ekim 2021 - 11:24

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından 4-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Türkiye - Kazakistan B2B Programı kapsamında Konya’ya gelen 40’ı aşkın iş adamı, programın birinci ve ikinci gününde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Programın üçüncü gününde ise fabrika ve iş yerlerini ziyaret ederek saha araştırması yapan heyet, MÜSİAD Konya Şubesinde düzenlenen gala programında buluştu.

Gala programının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı M. Hilmi Kağnıcı, “Şehrimiz, ihracatta yeni bir rekor kırarak, bu yılın ilk 9 ayında yüzde 43,8’lik artışla 2 milyar 189 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Konya, yine ülke ekonomisine katkı sağlayan şehirlerin başında geldi. Ülkemizin ve şehrimizin 2021 yılı için önüne koyduğu hedeflere ulaşabilmesi için MÜSİAD Konya olarak bizlerde çalışmalarımıza hız verdik. İhracatımızı artırmaya ve ekonomimizi daha da canlandırmak için birçok iş görüşmeleri düzenleyeceğiz. Türkiye ile Kazakistan’ın ekonomik anlamda ilişkileri güçlü temellere sahiptir. Kazakistan, Orta Asya’da hem ekonomik hem de kültürel işbirliğimiz bakımından özel önem verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri içinde en fazla yatırımımızın bulunduğu ülkelerden biri olan Kazakistan’la geçtiğimiz yıl küresel salgına rağmen, ticaret hacminde bir düşüş olmamıştır. Öyle ki, şehrimiz 2021 yılının ilk sekiz ayında Kazakistan’a ihracatımız 11 Milyon 570 bin 400 dolar, ithalatımız ise 2 milyon 536 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminde iki ülke Cumhurbaşkanlarının belirlediği hedef, orta vadede 5 milyar dolar, uzun vadede ise 10 milyar dolardır. Bizde bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı artırmalıyız. Kazakistan ile hem var olan ticaretimizi hem de ikili ilişkilerimizi üst seviyelere taşımak ve aynı zamanda da kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirmek istiyoruz” dedi.

Programa katılan Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ise “Konya, Türkiye’nin dış ticaret fazlası veren şehirlerin başında yer almaktadır. Konya’nın ihracatı ithalatının çok üzerindedir. Kazakistan ile Konya ticaretinde dış ticaret hacmi yaklaşık 14 milyon dolar seviyesindedir. İki kardeş ülkenin dış ticaret hacmini hep birlikte artırmalıyız” diye konuştu.

3 gün boyunca çeşitli temaslarda bulunan ve B2B programında 500’e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştiren Kazakistanlı heyet, Konya’da bulunmaktan memnun olduklarını ve oldukça verimli iş bağlantıları kurduklarını ifade ettiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Son 24 saatin koronavirüs tablosu açıklandı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları anlatıldı
Karapınar'da öğretmenlere bağımlılıkla mücadelenin yolları...