"Türkiye’deki borsaların derinleşmesi gerekiyor"

"Türkiye'deki borsaların derinleşmesi gerekiyor"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptıkları her şeyin üretici için olduğunu ve borsaların derinleşmesiyle ilgili ışıkların umut verici olduğunu söyledi

18 Temmuz 2020 - 14:50

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Konya Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek gong törenine katıldı. Çiftçinin üretim yapabilmesi için her zaman destek olduklarını dile getiren Pakdemirli, "İlk altı ayda 22 milyar lira tutarındaki desteklerimizin yüzde 75'ini çiftçimizin hesaplarına aktardık" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Konya'ya gelen Bakan Pakdemirli, törende ihtisas borsalarının önemine dikkat çekerek, “Hasat günü üretici cebindeki parayı harcamak zorunda kalırsa, hasadının tamamını harcamalarına vermek zorunda kalırsa ne yazık ki tam anlamıyla ürününün değerini almamış demektir. Yani şunu söylemeye çalışıyorum; lisanslı depoculuk, görevli ihtisas borsaları. Bu borsalardaki derinleşme üreticilerimize, finansman piyasalarına ulaşımı getiriyor. Lisanslı depoya ürünü teslim eden üreticimiz cebine elektronik ürün senedini alıyor. Bununla Ziraat Bankasından faizsiz kredisini kullanıyor, ihtiyaçlarını gideriyor ve bu zincir halinde devam ediyor” diye konuştu.

Borsaların değişmesi ve gelişmesinin üreticiler için son derece önemli olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şunları söyledi:

"Gelişmiş ülkelere bakıyorum; iki ya da üç yüz yıllık borsalarda artık gelir garantili sigortalar çıkıyor. Üretici ürününü daha toprakla kavuşturmadan 1 sene sonra kaç paraya satacağını biliyor ve bununla ilgili bir sigorta alıyor ve hiçbir zaman etkilenmemiş oluyor. Geliri de garantili, sadece ürün ve mahsul miktarını değil gelir garantili. Bunlar Türkiye için de hayal değil. Bakan olur olmaz biz bu çalışmaları yaptık. Tek eksiğimiz Türkiye’deki borsaların yeterince derinleşmesi. Burada da hakikaten Konya iyi performans gösteriyor. Borsaların derinleşmesiyle ilgili ışıklar umut verici. Türkiye’de Cumhurbaşkanımız sayesinde 5.7 milyon tonluk bir lisanslı depolama kapasitesi oldu ki bunun yaklaşık yüzde 20’si 1.2 milyon ton ile Konya’nın.”

Türkiye genelinde 35 tane lisanslı repo olduğunu ifade eden Pakdemirli, borsaların gelişmesinin önemini şöyle anlattı:

"“Borsalarımız, üreticimiz, lisanslı depomuz, üreticimizdeki en üst karla buradaki işlemlerle üreticimiz tamamen finansal piyasalara kavuşmuş olacak ve böylelikle üretici alın terinin karşılığını tam anlamıyla almış olacak. O yüzden borsalarımızın gelişmesi son derece önemli. Konya Borsamıza teşekkür ediyorum. Bu konuda gerçekten özgün rol oynuyorlar. İnşallah bütün Türkiye’de sadece hububat değil, diğer ürünlerin de borsalaştığı, ticaretinin yapıldığı durama gelir. Aslında bunun öncülüğünü de biz yaptık, dijital tarım pazarını oluşturduk. Sebzeden meyveye kadar ürünlerin aynen borsa gibi ticaretinin sağlanması ve piyasalarda bunun işlem görmesi sağlanabilecek. İnşallah bununla ilgili de tohumları toprağa attık” 

Gong töreninin ardından sektör temsilcilerinin katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleşen "Konya Söz Sizde" programına da katılan Bakan Pakdemirli, sorunları birebir dinlemek için tekrar yüz yüze toplantılara başladıklarını dile getirdi.

Covid sürecinde Türkiye'nin tarım ve gıda anlamında çok cirri bir başarı sağladığını kaydeden Pakdemirli, "Çiftçilerimiz salgın süresince market raflarını boş bırakmadı. Türkiye'de henüz vaka yokken gıda ve lojistik konusuda hazırlıklarımızı yaptık. En büyük başarı, üretimi sağlayan tarımın efendilerinde. Tüm bakanlıklarımızla koordineli bir şekilde çalıştık. Çiftçi sahaya çıkabilmeli, üretim devam etmeli. Çiftçinin vadesi gelen borçlarını erteledik. Hazine arazilerinin planlanmasıyla ilgili sonbaharda devreye alınacak yeni çalışmalar yapıyoruz. Geçenlerde muhalefet partisi milletvekillerimizden bir tanesi açıklama yapmış, 'Tarım bitti, çiftçi bitti' diye. Bir tane rakam yok. Geçmiş yılla bir tane karşılaştırma yok. Sadece bir felaket tablosu ama tabloyu doğru olarak gösteren bir tane rakam yok. Rakam verdiklerinde de maalesef rakamların hepsi çarpıtılmış. CHP Genel Başkanımızın eline rakamları vermişler '400 bin ton TMO fındık sattı.' diye. Yok böyle bir şey. Yani satılan da ortada. Ben bunu gördüm inanın üzüldüm. Bir genel başkana rakam hazırlayan ekip son derece yanlış şeyler vermiş ve yanlış bir şeyler söyletmiş. 14 liradan almışız, 24 liradan satmışız fındığı, 400 bin ton da fındık satmışız. Hiç böyle bir şey yok. Hani bir fıkra var ya bunun neresini düzelteyim" ifadelerini kullandı.

Yanlış verilen rakamlarla çiftçilerin moralinin bozulmaması gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde çiftçiye desteğin artırıldığını söyledi. Bu başarıda, üretici dostu politikaların etkisinin olduğunu vurgulayan Konya özelinde yapılan çalışmaları da anlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Tabloda dalgalı seyir devam ediyor
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı
Yolda hastalanan vatandaşa kaymakam sahip çıktı