Türkiye’de bir yılda 125 gazete kapandı

Türkiye'de bir yılda 125 gazete kapandı

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Gazetecilik Mesleği’ konulu söyleşide konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, bin 150 yerel gazeteden, 125’inin maddi imkansızlıktan dolayı kapatıldığını, gazetelerin ve gazetecilerin zor durumda olduğunu açıkladı

17 Aralık 2019 - 20:40 - Güncelleme: 18 Aralık 2019 - 11:52

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu basınının zor günlerden geçtiğini belirterek, Türkiye'de bin 150 olan yerel gazeteden 125'i maddi imkansızlıktan dolayı kapatıldığını açıkladı. Bununla birlikte, hali hazırda kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olan gazete sayısının da bir hayli fazla olduğunu ifade eden Karaca, bu gidişatın devam etmesi durumunda büyük kısmının yine önümüzdeki yıl kapanacağını kaydetti.

GAZETECİLİK MESLEĞİ KONULU SÖYLEŞİ

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi'nde düzenlenen ‘Gazetecilik Mesleği' konulu söyleşiye konuşmacı olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyet Başkanı Yılmaz Karaca katıldı. Söyleşiyi Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Başkan Vekili Kadir Kodak, Eskişehirli gazeteciler ve İletişim Fakültesi mezunu öğrenciler izledi.

YAYGIN BASININ BELLİ TARAFA GEÇMESİNDEN ÜZÜLÜYORUZ

Türkiye'de kendilerini ilgilendirenin Anadolu basını olduğunu dile getiren Karaca, “Herkes görüyor ki kendilerini yaygın basın veya ulusal basın olarak ilan edenlerin yaptıkları yayıncılığı Türk milleti açık ve net görüyor. Gerçekten biz Anadolu basını temsilcileri olarak yaygın basının belli bir tarafa geçmesini izledikçe mesleğimiz adına gerçekten üzülüyoruz. Bakıyorsunuz güzel bir haber, bir bakıyorsunuz kapkara olmuş ve maalesef havuz medyası olarak adlandırılan medyada bu kadar çirkin haberlerin çıkması da mesleğimiz adına gerçekten son derece üzücü” dedi.

ASGARİ ÜCRETİ ALAMAYAN ÇALIŞANLAR VAR

“Anadolu basınının mutlaka yaşaması gerekiyor” diyen Karaca şöyle devam etti: “Anadolu basınında çalışan arkadaşlarımız çilekeş, son derece güç şartlarda çalışıyorlar. Bırakın güç şartlarda çalışmayı bir çok ilde asgari ücreti dahi alamıyorlar. Çalışanlar asgari ücret alamıyor, çalışma şartları iyi değilken gazete veya televizyon sahipleri de rahat değiller. Gazete ve televizyonlarını satmak durumunda kalıyorlar. Türkiye'de bin 150 olan gazeteden bu yıl içerisinde 125 tanesi maddi imkansızlıktan dolayı maalesef kapatıldı. Şu anda kapanmak üzere olan gazete sayımız da bir hayli fazla. Bu gidişat devam ettiği sürece gazetelerimizden büyük bir kısmı yine önümüzdeki yıl kapanacak.”

SÖZCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"