Türk-İş: Köleleştirme paketini geri çekin

Türk-İş: Köleleştirme paketini geri çekin

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Tamak, hükümete seslenerek, TBMM'de görüşülen ve işçiyi köleleştirecek istihdam paketinin geri çekilmesini istedi

05 Kasım 2020 - 15:19

Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak, Türk-İş’e bağlı sendika başkanlarıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, TBMM’de görüşülen İstihdam Paketiyle esnek ve güvencesiz bir çalışma sistemi getirilmek istendiğini dile getirerek, söz konusu paketi kabul etmediklerini söyledi. 

Türk-İş olarak bütün Türkiye’de esnek çalışmaya 'hayır' dediklerini belirten Tamak, “10 gün önce açıklamamızı sonlandırırken 'Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak' demiştik. Dediğimiz gibi, mücadelemizi büyütüyoruz. Adına İstihdam Paketi dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme, yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün bütün Türkiye’de olduğu gibi, Konya’dan da güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz. İki gün önce Genel Merkezimizde Hak-İş ve DİSK’le ortak bir açıklama yapıldı. 'Esnek çalışmaya hayır' denildi. Yapılan ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının temel hakları söz konusu olduğunda nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik. Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz. Gelin bu yanlıştan vazgeçin. Vazgeçinki arkanızda kötü bir miras bırakmayın. Emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin. Zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derde bir dert daha eklemeyin” dedi.

KAYIT DIŞI ÇALIŞMA ORTADAN KALDIRILMALIDIR

Tamak, iktidarı kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmaya davet ederek, şunları söyledi: “İşçilerin temel haklarıyla uğraşmanın yerine, gerçekten salgın koşullarında derdiniz istihdamı artırmaksa kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırın. İşçilerin istekleri dışında ücretsiz izne çıkarılmalarını engelleyin. Ücretsiz izne çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin. Hayal edin ki, yaptığınız yanlışların farkına varın.  Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar. Bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer böyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar. Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz. Ülke genelinde bu paketi protesto ederek, ilk mesajımızı veriyoruz. Mesajımızı alacağınızı ümit ediyoruz. Bu köleleştirme paketini geri çekin. Çekmezseniz mücadeleye devam edeceğiz. Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Federal parlamento seçimlerine demokratik katılım sağlayalım”
“Federal parlamento seçimlerine demokratik katılım...
Karatay'ın yüz akı anaokulları hizmete açıldı
Karatay'ın yüz akı anaokulları hizmete açıldı