Türk Eğitim-Sen: 20 bin atamayı kabul etmiyoruz

Türk Eğitim-Sen: 20 bin atamayı kabul etmiyoruz

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Ata, hükümetin 2020 Şubat ayında yapacağı 20 bin öğretmen atamasının yetersiz kalacağını, en az 60 bin atama ile hem eğitime katkı sağlanacağını, hem de öğretmen açığının kapanabileceğini belirtti

02 Aralık 2019 - 11:49

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, öğretmen atamalarındaki taleplerinin 20 bin değil, 60 bin atama olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın öğretmen atamaları ile ilgili açıklamasını erken 1 Nisan şakası olarak nitelendiren Ata, Milli Eğitim'de kadro açığının halen 150 bin civarında olduğunu hatırlattı.

Türk Eğitim-Sen Konfederasyonu'nun geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yaptığı araştırmaya göre ülkemizde ücretli öğretmen sayısının 74 ilde 83 bin 783 olduğunu bildiren Ata, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 700 bine yakın atama bekleyen öğretmen olduğuna yönelik açıklamasını hatırlatarak, "100 bine yakın ücretli öğretmenin çalıştırıldığı, 150 bine yakın öğretmen ihtiyacının olduğu bir durumda Şubat'ta 60 bin atama makul olandır. Bunun altında yapılacak bir atama ne eğitimin ihtiyaçlarına ne de beklentilere uygundur. Öğretmen açığını kölelik sistemi olan ücretli öğretmenlikle gidermeye çalışmak, iki yıllık meslek yüksek okulu mezunlarının öğretmen olarak görevlendirilmesine göz yummak, öğrencilerin kaliteli bir eğitim almasının önüne engeller koymak, rekabetçi, donanımlı, yeniliklere açık bir eğitim sistemi hedefiyle çelişmektedir" diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk'a Konya’dan çağrıda bulunan Başkan Tanfer Ata, şunları söyledi:

"Sayın Bakan bu saatten sonra size düşen ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda atama yapılmasının gerekliliğini Hükümetle paylaşmanızdır. Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere Hükümet yetkililerini ikna etmeniz, hatta atama sayısının artırılması konusunda ısrarcı olmanız, eğitimin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Öğretmensiz sınıf kalmamalı, öğrencilerimiz kaliteli bir eğitim almaktan alıkonmamalıdır. 20 bin atama hangi derde deva olacaktır? Eğitime ne kadar yatırım yaparsanız yapın, ne kadar bütçe ayırırsanız ayırın, şayet öğretmen ataması yapmıyorsanız, bu yatırımların hepsi beyhudedir.

Öğretmen olmadan öğrencilerin ve okulların ne anlamı var? Öğretmen olmadan eğitim nasıl yapılır? Öğretmen olmadan ülkemiz uluslararası alanda nasıl rekabet edebilir?

Öğretmen atayamadığımız taktirde eğitimde zirvede olan ülkelere gıpta etmeye ve o ülkeler gibi olmanın yollarını aramaya devam ederiz. Bu minvalde Bakan Selçuk konuyla ilgili ivedilikle çalışma başlatmalı ve atama talebini her platformda en gür sesle dillendirmelidir.

Ayrıca ülkemizde yüz binlerce cevherimiz var ve hepsi atanmayı bekliyor. Şayet bugün tedbir almazsak çok uzak olmayan bir gelecekte atama bekleyen öğretmen sayısı bir milyona dayanacaktır. Dolayısıyla 20 bin atama ile bu sorunu çözemeyiz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronada bugünkü can kaybı 18, vaka bin 622
Koronada bugünkü can kaybı 18, vaka bin 622
Afyon kaplıcalarında korona denetimi
Afyon kaplıcalarında korona denetimi