Türk dünyasının ünlü sinemacıları İstanbul’da buluştu

Türk dünyasının ünlü sinemacıları İstanbul'da buluştu

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) ve paydaşları ile ortaklaşa yapılan üç günlük Türk Dünyası Filmciler Çalıştayına ilgi yoğun oldu

19 Aralık 2019 - 20:34

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu, Avrasya Kültür Sanat Derneği ve Türk Dünyası Sinemacılar Birliği'nin ortaklaşa organize ettiği ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Sineme Genel Müdürlüğü'nün Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ’nin katkılarıyla SE-SAM, FİLM-SAN Vakfı, Avrasya Kültür Dernekleri Federasyonu'nun desteklediği Türk dünyasından ödüllü filmlerin Türk Dünyası Film Haftası Film Gösterimleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Çalıştayın ilk günü, açılış Film Gösterimi Galası ile başladı. Türkiyeden 'Fatih Fırkateyni' 1453" Filminin izlenmesi ile başlayıp daha sonra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tataristan  ve Çuvaşistan dan gelen filmlerin gösterimleriyle devam etti.

TÜRK DÜNYASI FLİMCİLERİ ÇALIŞTAYDA SİNEMANIN GELECEĞİNİ VE YAPILACAKLARI KONUŞTU

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, KKTC, Makedonya ve Afganistan'dan oluşturulan Sinemacılar Platformu Yürütme Kurulu Üyeleri, sinema genel müdürleri, önemli yapımcı ve yönetmenler 18-19 Aralık 2019 tarihlerinde İstanbul'da Türk dünyası sinemasının durumu 2018-2019 yıllarında Türk dünyasında çekilen film, dizi sayıları, vizyona giren filmler, yıllık sinema izleyicisi raporları ve istatistikleri ele aldı. 

Yine Türk dünyası ülkelerindeki sinema salonları, film ve dizi yapımcılarının müşterek film ve dizi çekimleri, çekilen dizi ve filmleri bu ülkelerde aynı anda vizyona  girmesi gibi konuların gündemi ile toplanan çalıştayda, zaman zaman renkli anlar da yaşandı. 

ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ HAZIRLANACAK

İstanbul'da olağanüstü katılımlı yapılan çalıştayda, çalışmalar film haline getirilecek ve konuşmalar kitap halinde basılıp, Türk dünyası ülkelerinin Kültür Bakanlıklarına, Devlet Başkanları ve kültür komisyonlarına takdim edilecek.

Türk dünyasının YÜRO-MAJ benzeri bir kurum oluşturulması yönünde çalışmalar yapılmasına katkı sağlanacak.

Türk Dünyası Sinemacılar Çalıştayı’nın Başkanlığını Türk Dünyası Sinemacılar Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Hocakulu Narliyev yaparken, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir sekreteryalığını üstlendi.

Çalıştayın ev sahipliğini ise TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erki Yılmaz üstlendi. 

ÇALIŞTAY EKİBİ FLİM PLATOLARINI GEZDİ.

Türk dünyası ülkelerinden gelen yaklaşık elli filmci ve sinema ekipleri, İstanbul'da hali hazırda çekimleri süren film ve dizi platolarını gezerek Türkiye'deki film ve dizi gelişimini yerinde izledi. 
Diriliş Ertuğrul seti ise en çok ilgi gören plato oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
Koca: Salgın kontrol altına alınıyor
"Elimizdeki en iyi 11 ile sahaya çıkacağız"