Türk dünyası 2020 yılı belgeselini seçiyor

Türk dünyası 2020 yılı belgeselini seçiyor

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütlerinin proje ortaklığı ve destekleri ile Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının 5.’si gerçekleştiriliyor

21 Mayıs 2020 - 11:36

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Tertip Komitesi Başkanı Menderes Demir, Türk Dünyasının 2020 yılı belgeselini seçtiğini söyledi.

Profesyonel ve öğrenci olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak olan Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinin bu yıl ki temasının “Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakış Açısı” olduğunu belirten Demir, yarışmaya son müracaat tarihinin 30 Ağustos olduğunu, dereceye giren belgesellerin dokuz farklı ülkede gösterileceğini kaydetti,

Demir, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak dünyanın en eski ve yaygın kültür miraslarından birini Türk kültürünün temsil ettiğini düşünüyoruz. Türk kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak ve bu mirası yaşatmak önemli sorumluluklarımızdan birisidir. Türk kültürünün profesyoneller ve genç nesiller tarafından belgelenmesi, tanınması her geçen gün değişen-dönüşen dünyada iz bırakmak açısından önem taşımaktadır. Bu maksatla Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasını gerçekleştiriyoruz.

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Makedonya başta olmak üzere; özerk Türk Cumhuriyetleri, Tataristan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Tuva, Yakutistan, Dağıstan, Hakasya ve akraba topluluklarının katımı ile 5. Türk Dünyası Belgesel film festivali ve belgesel film yarışması temasını 'Türk Kültürü ve Türk’ün Dünyaya Bakışı' olarak belirledik. 03 Ekim 2020 Türkiye-İstanbul'da Gala ödül törenini ve gösterimlerini yapıp, 6 Türk Cumhuriyeti ve 3 Türk bölgesinde derece alan filmlerin gösterimini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

Proje ortaklarımız; Türkiye’den İstanbul, Niğde'den Ömer Halisdemir, Gümüşhane ve Yozgat Bozok Üniversiteleri. Azerbaycan’dan Bakü Devlet, Azerbaycan Medeniyet ve İnce Sanat, Kazakistan’dan Milli Al Farabi, Kırgızistan’dan Kırgızistan-Türkiye Manas, Makedonya’dan Fon, KKTC’den Yakın Doğu Üniversiteleri, Özbekistan Taşkent Devlet Medeniyet ve Sanat Enstitüsü ile Kazakistan Jürganov Kültür Sanat Akademisi’dir. 

Proje destekçilerimiz; Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, TİKA, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Yunus Emre Enstitüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültür A.Ş’dir.

Projemize katkıda bulunan sivil toplum örgütleri ve yayın kuruluşları; Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Vakfı, Azerbaycan Matbuat Şurası, Kırgızistan Han Tangrı Vakfı’dır.

TRT Avaz TV, Türkmeneli TV, Kırgızistan-ASİA TV, Kazakistan EL ARNA TV, KKTC Bayrak RadyoTV, Genç TV, Türkiye-ORT TV, Mercan TV, Aksu TV, Fırat TV, BRTV’nin yayın desteği ile gerçekleştirilecektir."

Festivalle ilgili geniş bilgi www.turkbelgesel.com sitesinde yayınlandı. Müracaatlar [email protected] veya [email protected] adresleri üzerinden yapılıyor.

Haber : Hasret Dilek Delier

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ayasofya 86 yıl sonra ibadete açılıyor
Ayasofya 86 yıl sonra ibadete açılıyor
Balonlar Beyşehir semalarında havalandı
Balonlar Beyşehir semalarında havalandı