"Turizm sektörü de takvimin açıklanmasını bekliyor"

"Turizm sektörü de takvimin açıklanmasını bekliyor"

AKPAB Başkanı Şinasi Karanlıkoglu Turizm mevsimi takviminin bir an önce açıklanmasını istedi.

05 Mayıs 2020 - 16:25

Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği (AKPAB) Başkanı Şinasi Karanlıkoğlu, Covid-19 salgınından en çok etkilenen sektörün turizm olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bu durumdan çok yıkıcı bir şekilde etkilendiğini vurgulayan Karanlıkoğlu, "Herkes aynı soruyu soruyor; 'salgın ne zaman bitecek? 2020 Turizm sezonu ne zaman açılır?' sorusunu ben de medya ve üye arkadaşlarım ile konuşuyorum. Ve bu sorunun net cevabını Türk halkı gibi biz de yakından takip ediyor ve normal sürece bir an önce dönebilmeyi umuyoruz" dedi.

Turizm sezonunun açılabilmesi için önce ana pazarların açık olması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi:

"Almanya açıklama yapıyor '15 Haziran’a kadar havalimanları kapalı' Demek ki  Almanya’dan beklenti en iyimser tavırla 15 Haziran sonrası. Rusya’da salgın kontrolsüz devam ediyor. Henüz bir tarih yok. Pik noktası Mayıs ortası bile olsa her gün için 15 gün üzerine koyarsak iyimser bir tahminle Haziran sonu ancak düşüşe geçer. Temmuz 15 sonrası yurt dışı uçuşlar kontrollü serbest olsa yoğun doluluklar 15 Ağustos itibariyle başlayacaktır diye hayal ediyoruz. Yurt dışındaki büyük tur operatörlerinin Türkiye’deki yöneticileri, Alanya’mızda bulunan turizm duayenleri de bunlara yakın öngörüler yapmaktalar. Covit-19 salgını sonrası sezonumuz ne zaman açılırsa açılsın hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Eski bildiklerimiz ne varsa değişecek. İşletmecilerimiz belki Her şey Dahil sistemini kaldırmak zorunda kalacaklar. Kaldırılmasa bile yeniden düzenleme, kavram değişikliği muhakkak olacak. Tüm servislerimiz ya A’La Carte ya da A’Le Minute olacak. Şimdiden zaman varken AKPAB olarak, tüm üyelerimize salgınla birlikte alınması gereken önlemler, kişisel hijyen, üretimde dikkat edilmesi gerekenler, şov mutfağında davranışlar ve büfelerde canlı menü üretim teknikleri hakkında eğitimler verilecektir. Eğitimlerimizin yanında yeni oluşuma dair senaryolar üzerinde çalışmaktayız. İnşallah bu salgın en az hasarla atlatılır.

Turizm Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı söylenen salgın sonrası otel düzenlemeleri hakkında çok fazla bilgimiz bulunmamakla birlikte, eğer tesislerimiz yüzde 50 doluluk, sahilde şezlong mesafesi, havuz kullanımı, restaurantta sandalyelerin mesafesi, sosyal mesafe ihlalleri, tesis girişinde misafirlerin hastalık belirtisi olup olmadığı gibi bugüne kadar yapmış olduğumuz mesleğimizin olmazsa olmazı olan hijyen anlayışımıza daha da yük getirecek bir istek olarak görünmemekte. Zaten çalışmış olduğumuz tesislerimizin büyük çoğunluğu İSO 22000 belgeli. Gıda güvenliği en üst seviyede tesisler. Bakanlığımız bu belgeye ek ne sertifikası verecek bekleyip hep birlikte göreceğiz. Turizmin doğasına aykırı uygulamaların olmayacağını da ümit ediyoruz. Tüm turizm camiasına güneşin bir an önce doğmasını tüm kalbimizle diliyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
Günlük test sayısı 62 milyonu geçti
"Yangına sebep olan maytaplar bilgimiz dışında getirilmiştir"