Tunç: 2020 kadınlar için zor bir yıl oldu

Tunç: 2020 kadınlar için zor bir yıl oldu

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Tunç, 2020'de kadın cinayetlerinin arttığına dikkat çekerek, bu yılın kadınlar için zor bir yıl olduğunu vurguladı

30 Aralık 2020 - 14:10

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Şerife Tunç, artan kadın cinayetleri nedeniyle yaptığı açıklamada kadınlara ölümün hep en yakınlarından geldiğini ve kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyetin, katillerini de ürettiğini söyledi.

CHP Konya İl Başkanlığında yaptığı basın açıklamasında kadın cinayetlerinin giderek arttığını kaydeden Tunç, “Şu anda genel merkezimizde, 81 ilimizde ve tüm ilçelerimizde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiğimiz basın açıklamalarıyla, kadın cinayetleri ve çocuk haklarına dikkat çekmek istiyoruz. 2020 yılının Ocak ayında 27 kadın cinayeti ve 7 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Şubat ayında 22 kadın cinayeti ve 12 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. TÜİK’in bu ay açıkladığı rapora göre; son 1 sene içinde evlilik oranı azalırken, boşanma oranları arttı. Geçen sene öldürülen 474 kadından 114’ü boşanmak veya ayrılmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü. Mart ayında da 29 kadın cinayeti ve 9 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Covid-19 salgını ile birlikte karantina önlemleri ile başlayan eve kapanma uygulamaları, birçok sorunu beraberinde getirdi. Kadınların iş yükü daha da arttı. Düşünce kuruluşu Freedom House’un hazırladığı 'Dünyada Özgürlükler 2020' raporuna göre, Türkiye son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu. Nisan ayında da 20 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Mayıs ayında 21 kadın cinayeti ve 18 şüpheli kadın ölümü gerçekleşirken, Haziran ayında da 27 kadın cinayeti ve 23 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Temmuz ayında 36 kadın cinayeti ve 11 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi aleyhine birçok açıklama yapıldı. Ağustos ayında 27 kadın cinayeti işlendi ve 23 kadın şüpheli şekilde öldü. Eylül ayında ise, 16 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Ekim ayında 21 kadın cinayeti ve 8 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Kasım ayında; 29 kadın cinayeti ve 10 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Bütçe tartışmaları gündemi kaplarken bütçenin genelinin halka ait olmadığı, kadın ve çocuklar açısından ise hiçbir önlem alınmadığı görüldü. 2020’nin son ayı olan Aralık ayında ise, 15 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti” dedi.

2020 YILI KADINLAR AÇISINDAN ÇOK DAHA ZOR BİR YIL OLDU

Şerife Tunç 2020’nin kadınlar açısından zor bir yıl olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Pandemi nedeniyle zorunlu olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanan hamile işçiler, eğer yasada değişiklik yapılmazsa, 90 prim gününü dolduramadıkları için analık ödeneğinden yararlanamayacaklar. Dün bir günde üç kadın daha katledildi. Rakamlardan değil, insan hayatından bahsediyoruz. Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız. Çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var. Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var. Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yanadır. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara 'Yalnız değilsin biz varız' diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor, hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız