"TÜİK enflasyon rakamlarıyla oynuyor"

"TÜİK enflasyon rakamlarıyla oynuyor"

İYİ Parti Konya Milletvekili Yokuş, enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından oynandığını iddia ederek, rakamların bu nedenle olması gerekenden düşük çıktığını savundu

05 Şubat 2020 - 13:42

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TÜİK’in tütün ürünleri üzerinden enflasyon rakamlarıyla oynadığını ileri sürerek, bu konuda iktidarı uyardıklarını söyledi.

Yokuş, 2020 yılı Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK'in kamuoyunda şaşkınlık yarattığını belirterek, "Çünkü TÜİK enflasyon sepeti içinde bulunan bazı ürünlerin ağırlığında değişiklik yaparak güncellemeye gitmiştir. Örnek olarak 2019 yılı içinde tütün ürünlerine yüksek oranda zam yapılınca endeks içerinde sigaranın ağırlığını 3.87'ye düşürmüş, 2020 yılı Ocak ayında ise sigaranın ağırlık oranını 5.71’e çıkarmıştır. “TÜİK’in yaptığı bu değişiklik yıllık enflasyonu 0.8 oranında aşağıya çekmiştir. 2019 yılı enflasyonu bu ayarlama yapılmamış olsaydı yüzde 11.8 yerine yüzde 12.6 gerçekleşecektir. TÜİK’in bu tip güncellemeler ile enflasyon rakamlarının düşük gösterdiği, rakamlarla oynadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır" dedi.

İşçi, memur ve emeklilerin ücret artışlarının yıllık enflasyona göre yapıldığını hatırlatarak, TÜİK'in enflasyon oyunu nedeniyle milyonlarca işçi, emekli ve memurun hakkının gasp edildiğini ve ekonomik kayba uğratıldıklarını savunan Yokuş, hükümeti 11 Aralık 2019 tarihinde yapılan genel kuruldaki konuşmasıyla uyardığını, ancak hükümetin bu uyarıları dikkate almadığını söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Koca: Tünelin ucu göründü
Bakan Koca: Tünelin ucu göründü
Beyşehir'de kent estetiğini bozan binalara yıkım kararı
Beyşehir'de kent estetiğini bozan binalara yıkım kararı