TÜBİTAK Başkanı yerli aşı ve ilaç için tarih verdi

TÜBİTAK Başkanı yerli aşı ve ilaç için tarih verdi

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, yerli aşı çalışmalarında Faz-2 çalışmalarına geçildiğini, yıl sonunda Faz-3 çalışmasının tamamlanarak aşının kullanıma geçilmesini hedeflediklerini söyledi

03 Mayıs 2021 - 12:02

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yaptığı açıklamada, yerli VLP virüs aşısının yıl sonuna kadar kullanımda olacağını, ağustos ayında da 2 yerli virüs ilacının kullanıma sunulacağı kaydetti.

Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü'ndeki yerli aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. VLP aşısıyla ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mandal, "Sadece TÜBİTAK araştırmacıları değil Türkiye'deki araştırmacılarımız TÜBİTAK koordinesinde bir araya geldi. 49 kuruluştan 436 tane araştırmacı gece gündüz çalışıyor. VLP aşısıyla ilgili 27 Mart tarihinde başlamış olduğumuz Faz-1 çalışmasının şu an 1'inci fazı tamamlamak üzere. Bu haftanın sonunda biz de ikinci dozumuzu olacağız ve Faz-1 çalışması tamamlanmış olacak. Bu ayın sonunda da inşallah her bir çalışma doğru gittiğinde Faz-2 çalışmasına geçmiş olacağız. Takibinde yine yaklaşık 2 ay gibi bir süreyle Faz-2 çalışması gerçekleşecek ve sonrasında da inşallah ağustos ayında Faz-3 çalışmasına başlayabilmeyi ve yıl sonuna doğru da Faz-3 çalışmasını başarıyla tamamlayıp tüm kullanıma hem ülkemizdeki hem de dünyadaki insanlığın kullanımına açmayı planlıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Mandal, ilaç ile ilgili ise şu bilgileri verdi:

"Sürecin başında dedik ki, 'En erken ihtiyaç tedavi. Bunun için yurt dışından etken maddesi ithal edilen ilacımızı Türkiye'de geliştireceğiz' dedik ve bu Haziran 2020'de gerçekleşti. Yeni ilaç çalışmaları da yapıldı. Koronavirüs tedavisinde kullanılmayan 2 ilacın klinik öncesi çalışmaları yapıldı. Faz-2 çalışmalarına başlanıyor bu hafta. Ağustos ayında inşallah başarıyla tamamlanırsa faz-2 çalışmaları, takibinde faz-3 ile 2 yeni ilaç insanlık için tedavide kullanılır haline gelecek. Ayrıca tedavide etkinliği yüksek görünüyor. Fiyatının da görece daha düşük olması bekleniyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mezarlıklar Allah'a emanet
Mezarlıklar Allah'a emanet
Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılacak
Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılacak