Tozoğlu: 2020’de asgari ücret 3 bin TL olmalı

Tozoğlu: 2020'de asgari ücret 3 bin TL olmalı

İYİ Parti Konya İl Başkanı Tozoğlu, asgari ücret tespiti için yapılan görüşmeler devam ederken, 2020 yılında asgari ücretin en az 3 bin TL olması gerektiğini, aksi taktirde iş yükü azaltılmayan işverenin işçi çıkaracağını ifade etti

09 Aralık 2019 - 14:20

İYİ Parti Konya İl Başkanı Av. Gökhan Tozoğlu, 2020 yılı asgari ücret çalışmaları sürerken, asgari ücretin, çalışanların hayatlarını sürdürebilecekleri bir rakam olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Devletin asgari ücreti belirleme toplantılarında en alt sınırı baz alırken, bir miktar da refah payı eklemesi gerektiğini dile getiren Tozoğlu, "İşverenler açısından çalışanlar adına ödenen kamu yükü oldukça fazladır. Devlet istihdamın tabana yayılması için işveren yükünü bir miktar azaltabilmenin yoluna bakmalıdır. Aksi halde asgari ücreti 2020 yılı için 3.000 TL belirleyip işveren yükünü azaltmaz iseniz işveren de doğal olarak işçi çıkarma tedbirine müracaat edecektir. Ülkemizde katma değer üreten sektörlerin sayısı arttıkça, özellikle teknoloji yoğun ihracat sistemine geçiş yapabildiğimiz takdirde yani üretim yapan şirketlerin kârlılıkları en üst noktaya çıktığında çalışanların da asgari ücret gibi bir derdi kalmayacaktır. Ancak ülkemiz bir üretimsizlik, işsizlik sarmalından çıkamamıştır. 2018 yılından bu yana yaşadığımız ekonomik kriz esasında toplum olarak aklımızın başımıza gelmesi için bir fırsat olabilirdi. İnşaata dayalı ekonominin bir geleceği olmadığını anlamamızı, AR-GE yatırımları ile farklı sektörlere girmemizi ve dünya ölçeğinde ticaret yapmamızı sağlayan bir ders olabilirdi ancak olmadı. Ülkemizi yönetenler halen ekonominin kurtuluşunu inşaatta yani betonda görmektedir. Hal böyle iken asgari ücretin insanca bir standarta ulaşabilmesini ummak, işverenlerimizin de çalışanların aldıkları ücreti gerçek değerlerinden göstermelerini beklemek bir hayalden öte gidememektedir" dedi.

Ülkemizdeki ekonomik sorunların çöümünün üretimde, tarımda, sanayide, ticarette, teknolojide, akılcı ve sağlıklı üretim modelleri ile dünya ile rekabet etmekte olduğunu vurgulayan Tozoğlu, bu çözümü mevcut hükümetin yerine getirememdiğini, İYİ Parti iktidarında bütün bu sorunların çözüme kavuşacağını kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler
Konyaspor'da başkanlığa Kayserili işadamı aday oldu
Konyaspor'da başkanlığa Kayserili işadamı aday oldu