TGF’nin önerileri BİK yönetim kurulunda kabul edildi

TGF'nin önerileri BİK yönetim kurulunda kabul edildi

TGF tarafından BİK’e yapılan önerilerin bir kısmı BİK yönetim Kurulu toplantısında karara bağlandı. Karaca, "BİK Yönetimine teşekkür ederiz. Ancak bu alınan kararlar yetersizdir" dedi

23 Mart 2020 - 16:26 - Güncelleme: 23 Mart 2020 - 17:10

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında BİK yönetim kuruluda toplanarak basınla ilgili bazı önemli kararlar aldı. TGF tarafından Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüne Anadolu basını ile alakalı alınması gereken tedbirleri içeren bir takım öneriler sunulmuştu.

Bugünkü toplantı sonrasında BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın verdiği bilgiye göre BİK yönetimi aşağıdaki kararları aldı.

- Sıkıntılı tedbir günleri devam ettiği süre içerisinde gazetelerde bayi ve abone şartlarında fiili satış şartı kaldırıldı.
- İşkur’dan işçi alan gazeteler, İşkur’dan aldıkları elemanların tamamını asgari kadrosunda gösterebilecekler.
- İl ve ilçelerde gazeteler aralarında anlaşmak kaydı ile ve her gün dönüşümlü olarak en az iki gazete yayınlanmak şartı ile diğer gazeteler yayınlanmayabilecek.
- Fikir işçilerine BİK tarafından verilen krediler de istendiği takdirde 3 ay ertelenecek.
- Gazete sahiplerinden istenen Borcu yoktur yazısı alınan tedbirler kapsamında istenmeyecek.

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, ayrıca, Basın İlan Kurumunun olmadığı illerde yeni açılacak olan temsilciliklerin amacının ilan potansiyelini artırmak olduğunu aktardı.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca da alınan kararlar hakkında  yaptığı açıklamada, "Bugün BİK yönetim kurulu tarafından Anadolu basını ile alakalı önemli kararlar alındığını gözlemledik. Bu kararların bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. BİK Genel Müdürü Sayın Rıdvan Duran'a ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. Tabiki bu önlemler yetersiz olmasına karşılık ilk adım olarak değerlendirmemiz önem arz ediyor. Sayın genel müdürümüze bir çok konu ile alakalı öneride bulunduk, bu önerilerin bir kısmı bugün netlik kazandı. TGF olarak amacımız Anadolu basınının hak ve hukukunu korumak, mücadele etmektir" dedi.

ALINAN KARARLAR YETERLİ DEĞİLDİR

"Koronavirüs kapsamında alınan ve uygulamaya konacak kararlar yeterli değildir" diyen TGF Genel Başkanı Karaca şöyle devam etti:

“Alınan bu karar ve uygulamalar yerel basının yaşadığı sorunları çözmeyecektir. Gazetelerimizden yapılan yüzde 15’lik kesintinin düşürülmesi ve hatta tamamen kaldırılması gerekmektedir. Yönetmelik acilen değiştirilerek, gazete sahiplerine kredi imkanı sağlanmalı, sigorta ve vergi indirilmelidir. Özel ilan ve reklamlardan vergi alınmamalıdır. KDV oranında indirime gidilmelidir. Her daim devletinin yanında olan Anadolu basını desteklenmeli ve gereken tedbirler yasalarla koruma altına alınmalıdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dülger’in adı bir caddeye verilmeli
Dülger’in adı bir caddeye verilmeli
Koronavirüsten 140 kişi daha hayatını kaybetti
Koronavirüsten 140 kişi daha hayatını kaybetti