TGF Başkanı Karaca’dan yeni yıl mesajı

TGF Başkanı Karaca'dan yeni yıl mesajı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, yayınladığı yeni yıl mesajı ile medya çalışanlarının 2019'da çalışma koşullarının düzelmesi temennisinde bulundu

31 Aralık 2018 - 12:10

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu yeni yıl mesajı yayınladı. 2018’in medya açısından sıkıntıların tavan yaptığı bir yıl olduğuna değinilen mesajda, Türk medyasında umutların doğal olarak 2019’a taşındığına vurgu yapıldı.

TGF Yönetim Kurulu adına, yeni yıl mesajı yayınlayan Genel Başkan Yılmaz Karaca, mesajında, "Yeni yılın ülkemize, halkımıza ve tüm olumsuz koşullara rağmen, her zaman toplumun hizmetinde cansiperane bir şekilde görev yapan bütün meslektaşlarımıza güzellikler getirmesini yürekten diliyoruz" dedi.

Karaca, basının içinde bulunduğu sorunları da dile getirdiği mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Biliyoruz ki; gerek yaygın medya, gerekse yerel medya olarak tüm Türk medyası bu ülkede her yıl ortak kaderi paylaşıyor. Yazılı, sözlü, görüntülü, digital ve internet alanında faaliyet gösteren tüm yayın organlarını ve bu mecralarda görev yapan meslektaşlarımızı ilgilendiren bütün dertler, tasalar, sorunlar, problemler; geride bıraktığımız yıl içinde hiç abartısız üzerimize kara bulutlar gibi çöktü. 

Özellikle yerel basından imdat çığlıklarının yükseldiği, yayın kuruluşlarının bir bir kapandığı, çoğunun da kapanma aşamasına geldiği, işsizliğin zirve yaptığı, maaş, tazminat gibi en temel özlük hakların tamamen dibe vurduğu, benzer sorunları iliklerine kadar hisseden yaygın medyada ise kurtuluşun el değiştirmelerde arandığı, talihsiz bir yıl olarak anacağımız 2018’i nihayet geride bırakıyoruz. 

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, 2019’a umutla bakmak istiyoruz ve başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin ilgili tüm yetkililerine sesleniyoruz; medya kuruluşları, toplumun sadece gözü, kulağı, sesi değil, aynı zamanda nefesidir. Bir ülke ve bir toplum, kendini ancak ve ancak basın kuruluşları ile ifade edebilir, onlar sayesinde varlığını ulusal ve uluslararası platformlarda güçlü bir şekilde duyurabilir. 

Unutulmamalı ki, iletişim ve haberleşmenin en büyük güç haline geldiği çağımızda devletler, nüfuz etmek istedikleri ülke veya toplumlara, toptan tüfekten önce medya vasıtasıyla giriyor. Günümüz dünyasının, uzun zamandır, uluslararası zeminde yürütülen büyük algı operasyonlarıyla yönetilmeye başlandığını da biliyoruz. İşte o nedenle ülkemiz medyası üzerinde hassasiyet göstermeli, üzerinde adeta titremeli ve o sebeple onu sağlıklı bir işleyişe mutlaka kavuşturmalıyız. 

Bir ülkenin medyası ne kadar güçlüyse ve medya mensupları ne denli güvendeyse, o ülkenin özellikle uluslararası arenalarda boy göstermesi o kadar etkili olur. Aynı şekilde bir toplumun aynası olan medya ne denli özgürse, o toplumun; teknolojinin baş döndürücü hızla geliştiği modern dünyaya adaptasyonu o kadar sorunsuz olur ve geleceğe de o kadar emin adımlarla yürür. 

Demokrasilerin teminatı olduğu kuşku götürmeyen basının, yeniden hak ettiği seviyeye yükseltilebilmesi için elbette ki başta ülkemizi yönetenlere, ama aslında bizler de dahil olmak üzere toplumun tüm kesimlerine büyük sorumluluklar düştüğünün bilincindeyiz. 

TGF olarak, hazırladığımız medya raporlarını ilgili birimlerle paylaşmayı, ‘medyaya can suyu öneriler’ başlığıyla tespit ettiğimiz belli başlı çözüm yollarını içeren dosyamızla birlikte yetkililere ulaştırmayı sürdüreceğiz ve bunların 2019’da da her daim takipçisi olacağız. Ta ki, somut adımlar atılana, nihai çözüme ulaşıncaya kadar, üzerimize düşen tüm sorumluluğun gereğini yerine getirme çabası içinde olacağız.

Açık yüreklilikle belirtelim ki, samimi taahhüdümüz de şudur: Yeni yılda iyi niyetle el ele vererek, asla kırıp dökmeden, kimseyi ötekileştirmeden, aynı kaderi paylaşan sancılı bir sektörün mensupları olarak, medyamızı evrensel standartlara yükseltmek için tüm basın meslek kuruluşlarıyla da işbirliği yaparak, hep birlikte çaba göstereceğimize söz veriyoruz."

KONYA OLAY

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyon kaplıcalarında korona denetimi
Afyon kaplıcalarında korona denetimi
Konyaspor Gençler'e 4 eksikle hazırlandı
Konyaspor Gençler'e 4 eksikle hazırlandı