"Teknoloji bağımlılığı, Allah’ı bize unutturdu"

"Teknoloji bağımlılığı, Allah’ı bize unutturdu"

14 Aralık 2019 - 21:38

70’li yıllarda İslamiyet’i seçerek Müslüman olan, Amerikalı yazar, ressam, fotoğraf sanatçısı, tasarımcı, film yapımcısı ve öğretim görevlisi Shems Friedlander, "Teknoloji bağımlılığı Allah'ı bize unutturdu" dedi.

Türbeönü Buluşmalarında "Maneviyatın Unutulduğu Çağda Hazreti Mevlana" konulu bir sohbet gerçekleştiren Friedlander, televizyon, internet, video oyunları, sosyal medya, antidepresan, akıllı telefonlardan ve gençliğin bunalıma düşmesinden önce kitapların, kitaplardan önce ise bilenin bilmeyenlere aktardığı sözlü geleneğin olduğunu söyledi.

İnternet ve akıllı telefonların kitle oyalayıcı silahlar olarak sürekli hayatımıza müdahalesinin insanların doğasını yavaş yavaş tüketmeye başladığının altını çizen Friedlander, “Günümüzün gençliği yalnızlıktan depresyondan ve manevi hazımsızlıktan şikayetçi olduğunu belirterek, Allah’ı anarak kalbimizi nurlandırmak yerine, ne yazık ki sadece kalbimizi yakıyor ve eritiyoruz” diye konuştu.

Araştırmacıların, market telaşından, zillerin sesinden, kornalardan, tezgahtarların sesinden, uzak bir şekilde doğada yaşayan insanların çok daha farklı beyin yapıları olduğunu keşfettiklerini belirten Friedlander, doğada yaşayan insanların daha bilinçli, ömürlerinin daha uzun, hafızalarının daha güçlü ve anlayışlarının da daha güçlü olduğu söyledi.

Manevi unutkanlığın tedavisinin Mevlana’nın öğretilerinin günlük yaşama uygulanmasının altında yattığını belirten Friedlander,  “Mevlana sünnete bütün her şeyiyle bağlıydı. Modern zamanlarda İslamiyet’i anlamak gerekir. Hazreti Mevlana herkesi hayatın amacına uyandırmak ister. Dünyanın övgüleri de yergileri de değersizdir. Günümüzde insanlar ne yazık ki, fikir masasından birkaç kırıntı bilgi toplayıp bunu diğerlerini anlatmak, aydınlatmak amacıyla kullanıyorlar. Sonuçta son derece yalnız insanlar ve bu insanlar hızla son nefeslerine doğru koşuyor” ifadelerini kullandı.

Mevlana’nın "Eğer huzur bulmak istiyorsanız, kalbinizden dünya arzularını çıkartın" sözünü hatırlatan Friedlander, “Hepimiz Allah’ı zikretmeyi yavaş yavaş unutmaya başladık. Artık onun izlerini işaretlerini ufuklarda göremez olduk. Günümüzde teknoloji bağımlılığı Allah’ı bize unutturdu. Allah’ı hatırlamak onun isimlerini zikretmek. Ona ulaşmanın bir yolu. Çağımızın yoksulu manevi unutkanlığımızın ilacı imandır. İman öyle bir cübbedir ki giyicisinden her zaman daha geniştir. Cübbe hiçbir zaman küçülmez. Ama onu giyecek olan kişi ona sığabilmek için büyümek zorundadır. İman cübbesine sığabilme süreci hayatın ta kendisidir" şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
Konyaspor'da başkanlığa Kayserili işadamı aday oldu
Konyaspor'da başkanlığa Kayserili işadamı aday oldu