Tasavvuf sineması Konya’da perde açacak

Tasavvuf sineması Konya'da perde açacak

Bu yıl 3.sü düzenlenecek Uluslararası Sûfisinema Film Günlerinde birçok film Konya’da sinemaseverler ile buluşacak. 3. SÛFİSİNEMA Günlerinde Tasavvufî yaklaşımlı sinema eserleri perdede yerini alacak

22 Ocak 2021 - 15:47

3. Uluslararası Sûfisinema Film Günleri başlıyor. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, dünyanın değişik coğrafyalarından 15 uzun metraj sinema filminin gösterileceği etkinlikte konusu tasavvuf olan belgesel filmlerin de gösterileceğini söyledi.

Bu yıl festivallerden ödülle dönen 3 yerli filmin de gösterileceği Sûfisinema Günleri kapsamında ayrıca yerli 5 belgesel eserin de seyircisiyle buluşacağını ifade eden Yarar, etkinlikte, film gösterimlerinin yanı sıra Türk sineması ve dünya sinemasının usta isimleriyle yapılacak etkileşime açık söyleşiler ile Konyalı sinemaseverlerin beyaz perdeye dair sorularının cevaplarını bulacağını kaydetti.

Etkinlik kapsamında yapılacak atölye çalışmalarıyla sinemaya ilgi duyan öğrencilerin usta isimler ile birlikte çalışma, üretme sürecine ortak olacaklarını belirten Yarar, şu bilgileri verdi:

"Birçok usta ismin ödüllendireceği 3. Sûfisinema Film Günleri kapsamında büyük ödül tasavvuf konulu senaryolardan seçilecek bir senaryoya verilecektir. 3. Sûfisinema Günleri kapsamında tasavvuf filmlerine ilgi duyan herkese açık 30.000 Türk Lirası ödüllü senaryo yarışması ile senaristler ödüllendirilecek. 2019 yılı içerisinde yüzlerce senaryonun başvurduğu Sûfisinema Senaryo yarışması yine bu yıl senarist adaylarını bekliyor.

Tasavvuf dünyasının her yönüyle konu edildiği etkinlik, filmin temel taşı olan fikri-senaryoyu destekleyerek Sûfisinema film düşüncesi üzerine metinsel çalışmaları artırmak düşüncesinde.

Başvuruları 20 Ocak 2021 tarihinde başlayan senaryo yarışmasının son başvuru tarihi 25 Nisan 2021. Sinema alanında usta isimler tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak senaryoların senaristleri 22 Mayıs 2021 tarihinde 3. Sûfisinema Günleri kapanış galasında ödüllendirilecektir. 7’den 77’ye tüm vatandaşların başvurularına açık olan bu yarışma hakkında daha detaylı bilgi  www.sufisin.gov.tr adresinde sizleri bekliyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
Koronavirüste bugün rakamlar düşüşte
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız
İlhan Palut: Hatalarımızdan ders alacağız