Tarımsal destek alacak ürünler açıklandı

Tarımsal destek alacak ürünler açıklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında tarım havzalarında tarımsal destek alacak ürünler arasında arpa, buğday, aspir, yem bitkileri ve kuru fasulye başta olmak üzere çok sayıda ürün bulunuyor

31 Aralık 2019 - 19:17

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında Konya'da desteklenecek tarım ürünleri belli oldu.

Bakanlık tarafından yapılan çalışmada, 2020 üretim yılında tarım havzalarında desteklenecek ürünlerin belirlenmesi amacıyla iklim, toprak, topoğrafya, su kısıtı, istatistiki veriler, ekim nöbeti ve il/ilçe müdürlükleri ile STK önerileri birlikte değerlendirilerek ürün listeleri oluşturuldu.

Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında ülkede arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden ve insan beslenmesi ile hayvansal üretim açısından önemli buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, kuru soğan, yem bitkileri mazot-gübre, sertifikalı tohumluk kullanım, fark ödemesi, yem bitkileri ve fındık destekleme kapsamına alındı.

Bu ürünlerin başında arpa, buğday, aspir, yem bitkileri ve kuru fasulye ürünleri geldi. İşte destek alacak ürünlerin listesi ve ilçeleri:

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Covid vakalarında tırmanış devam ediyor
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam
Konyaspor, Hilmi Kulluk'la devam