Tarım Bakanı Pakdemirli Konya’da buğday hasadı yaptı

Tarım Bakanı Pakdemirli Konya'da buğday hasadı yaptı

ASLİDAŞ Çumra Şubesi'nin açılışını yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, törenden sonra biçerdöverin direksiyonuna geçerek, buğday tarlasında hasat yaptı

18 Temmuz 2020 - 21:07

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Konya programları kapsamında Çumra'da düzenlenen Hasat Bayramı ile Konya Ticaret Borsası iştiraki Anadolu Selçuklu Tarım Ürünleri ve Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ASLİDAŞ) Çumra Şubesi açılışına katıldı. Bakan Pakdemirli, burada biçerdövere binerek çiftçilerle birlikte hasat yaptı.

Birkaç hafta önce de Konya’ya geldiğini ve Konya Ovası Sulama projeleri kapsamında sulama kanallarını devreye aldıklarını dile getiren Pakdemirli, "Konya'nın her yeri yeşil olana kadar bu mücadelemiz devam edecek. Çünkü bizim mücadelemiz bozkırla yeşilin mücadelesi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan döneminde bugüne kadar yatırımların çok ötesinde yatırımlar yapılmıştır. Son 18 yılda yapılan yatırımlar, Cumhuriyet döneminde yapılanların 2,5 katıdır" dedi.

Çiftçinin ve üreticinin her zaman yanında olmaya çalıştıklarını vurgulayan Pakdemirli, pandemi döneminde çiftçinin insanların hiç bir gıda ürününü eeksik bırakmadığını ifade etti.

Bugüne kadar yaptıkları destekler hakkında da  bilgi veren Pakdemirli, yıllık 22 milyar lira olan tarımsal bütçenin 16 milyar liradan fazlasını ilk 6 ayda çiftçinin hesabına yatırdıklarını kaydetti. Amaçlarının çiftçiye en iyi fiyatı sunmak olduğunu bildiren Pakdemirli, pandemi döneminde hasat öncesinde buğdayın tonunun bin 650 lira, makarnalık buğdayın tonunun bin 800 lira, arpanın tonunun bin 275, kırmızı mercimeğin tonunun ise 3 bin 500 lira olarak açıklandığını hatırlattı.

Çiftçinin ürünlerini Toprak Mahsülleri Ofisine getirmesinin önemini anlatan Pakdemirli, "Toprak Mahsülleri Ofisi gerektiğinde üretici lehine regülasyon yapıyor. Bugün sanayicisi alsa önemli değil ama bakıyorum, doktoru, avukatı, eczacısı hububat almaya başladı. Ama bunu spekülatif amaçlı aldıklarını görüyoruz. Bununla ilgili üretici lehine bir dönem olduğu ve hasat dönemi devam ettiği için sesimizi çıkarmıyoruz. Hasat dönemi bittikten sonra TMO olarak bu konuyla ilgili tedbiri de alacağız" ifadelerini kullandı.

Lisanslı depoculuğun da önemli oluğunun altını çizen Pakdemirli, çiftçinin hasat sonu para kazanmak için ürününü hemen satmak zorunda olmadığını, lisanlı depolara koyarak ve ekim zamanı Ziraat Bankasından faizsiz kredi kullanarak işlerini yürütebileceğini ve çiftçinin ürününü para ettiği zaman satabileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından, ASLİDAŞ'ın Çumra Şubesi'nin açılışı yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
Koronavirüste vaka sayısı 15 bin sınırında
Yeniden Refah Partisi Gençlik Kollarına atama
Yeniden Refah Partisi Gençlik Kollarına atama