Tarihi bina Konya BB başkanlık makamı oluyor

Tarihi bina Konya BB başkanlık makamı oluyor

Selçuk Üniversitesi’nin tarihi eski rektörlük binası Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Binanın Başkan Uğur İbrahim Altay tarafından Başkanlık makamı olarak kullanılacağı öğrenildi

22 Kasım 2019 - 13:25 - Güncelleme: 22 Kasım 2019 - 14:36

Konya'nın Karatay ilçesinde 1917 yılında Mimar Muzaffer tarafından yapılan tarihi bina, son olarak Konya Teknik Üniversitesi tarafından rektörlük makamı ve mimarlık fakültesi olarak kullanılıyordu. Tarihi bina, Konya Teknik Üniversitesi ve AK Parti'li Konya Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokolle Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmiş ve Konya Teknik Üniversitesi de FETÖ'den alınan Mevlana Üniversitesi kampüs alanını kullanmaya başlamıştı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarihi binanın belediye başkanlık makamı olarak kullanılacağını açıkladı.

"AVRUPA'DA DURUM BÖYLE DEĞİL"

Konuya ilişkin yerel bir gazeteye açıklamalarda bulunan Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediyesi içerisinde bulunan başkanlık makamını, tarihi binaya taşıma gerekçesini şu sözlerle açıkladı: "Dışardan misafirlerimiz geldiği zaman 20-25 yıllık binada karşılıyoruz. Halbuki Avrupa'da bu durum böyle değil. Tarihi binalarda karşılıyorlar. Biz de bu tarihi binayı restore ettirerek başkanlık olarak kullanacağız. Restorasyon çalışmaları uzun sürecek gibi. Önümüzdeki yıl buraya taşınmayı planlıyoruz."

BİNANIN TARİHÇESİ

1917 yılında Mimar Muzaffer tarafından yapımına başlanan Darülmuallimat (Kız Öğretmen Okulu) mimarın 1920 yılında vefat etmesinin ardından bazı bölümleri yarım kaldı. 1922 yılında başka mimarlar tarafından tamamlanan bina, uzun bir süre Kız Öğretmen Okulu olarak kullanıldı. Daha sonra Bakanlar Kurulu kararıyla Selçuk Üniversitesine teslim edilen bina Rektörlük olarak kullanıldı. Konya Teknik Üniversitesi’nin kurulmasının ardından bina KTÜN’e devredildi. Mimar Muzaffer’in son yapıtı olarak bilinen tarihi bina birçok mimar tarafından örnek alınıyor.

Haber: Müslüm Evci

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Konyaspor, yine disipline sevk edildi
Vaka sayısı 1000'in altına indi
Vaka sayısı 1000'in altına indi