Tapuda ekspertiz raporu TBMM’de iptal edildi

Tapuda ekspertiz raporu TBMM'de iptal edildi

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Altınay, Tapu Harcı Gerçek Değer Beyanı ve Tapuda Ekspertiz Zorunluluğu Kanunu'nun iptaliyle vatandaşların ev alım satımında daha az masraf yapacaklarını söyledi

25 Kasım 2019 - 12:03

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, son günlerde gündeme gelen Tapu Harcı Gerçek Değer Beyanı ve Tapuda Ekspertiz Zorunluluğu Kanunu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde iptal edildiğini söyledi.

Emlak sektörünü ve vatandaşları yakından ilgilendiren Tapu Harcı Gerçek Değer Beyanı ve Tapuda Ekspertiz Zorunluluğu Kanunu'nun iptalinin vatandaşın 8-10 kat fazla tapu harcı ödemesinin önüne geçeceğini belirten Altınay, uygulama ile sektöre canlılık gelmesini beklediklerini kaydetti.

Altınay, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Gayrimenkul alım satımlarında beyan edilen değer yerine devletin ve özel şirketlerin belirleyeceği ‘gerçek’ değer üzerinden tapu harcı ödenmesini öngören düzenleme iptal edildi. AK Parti'li milletvekillerinin hazırladığı ve içerisinde konaklama vergilerinin de yer aldığı yasa teklifindeki tapu harcı maddesi iktidar ve muhalefet milletvekillerinin verdiği önergelerle TBMM Genel Kurulu’nda metinden çıkarıldı.

Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını öngören yasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde, kamuoyunda büyük tartışma ve endişe yaratan tapu harçlarıyla ilgili 30 ve 31'inci maddeler teklif metninden tamamen çıkarıldı.

Tapu Harcı Gerçek Değer Beyanı ve Tapuda Ekspertiz Zorunluluğu Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasalaşmış olsaydı evini satanlar, ev alanlar şimdikinden 8-10 kat daha fazla tapu harcı ödeyecek, üstelik evlerinin değerini tespit eden özel şirketlere de 500-600 TL para ödemek zorunda kalacaklardı. Ayrıca belediyeler de gerçek değer üzerinden emlak vergisi alacaklardı."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
İYİ Partili Taboru, koronavirüse yenik düştü
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler
MMO Başkanı Altun'dan üniversite adaylarına öneriler